Welcome to Our Website

Jak wynająć samochód?

woman receiving car key from man

Podróż wynajętym samochodem z pewnością należy do bardzo wygodnych. Jednakże sam proces wynajmu auta już taki przyjemny nie jest. Przeczytaj poradnik i dowiedz się jak wygląda wynajem samochodów, aby uniknąć późniejszych problemów i dodatkowych opłat.

Artykuł powstał przy współpracy z wypożyczalnią samochodów autowypozyczalniabialystok.pl.

Od czego zacząć?

Samochód możesz wypożyczyć na dwa sposoby. Pierwszym jest bezpośrednie skorzystanie z usług danej firmy, a drugim zdanie się na pośrednika, np. portal internetowy prezentujący oferty wielu wypożyczalni. Następnie dobrym krokiem będzie sprawdzenie na podróżniczych forach internetowych opinii o danych wypożyczalniach, aby odsiać oferty tych o niezbyt dobrej renomie.

Analizujemy koszty

Cena wypożyczenia samochodu jest uzależniona od bardzo wielu czynników. Wiele wypożyczalni dolicza dodatkowe opłaty za wynajęcie samochodu na lotnisku. Koszty mogą także wzrosnąć, gdy wypożyczysz samochód w jednym miejscu, a oddasz go w innym. Pamiętaj również, że w większości wypożyczalni obowiązuje opłata za każdą rozpoczętą dobę wynajmu (np. doba w wypożyczalni kończy się o 12:00, oddając auto o 13:00 zapłacisz za kolejną dobę).

Dodatkowe opłaty mogą też zostać naliczone młodym kierowcom. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że młodsi często nie mogą wcale wypożyczyć samochodu. Każda wypożyczalnia samochodów określa minimalny wiek potrzebny do zawarcia transakcji. Wszelkie dodatkowe usługi związane z wynajmem (np. wyposażenie samochodu w fotelik dziecięcy, udostępnienie auta poza godzinami pracy wypożyczalni) również mogą wymagać zapłacenia większej kwoty za wypożyczenie samochodu.

Jak rozliczyć paliwo?

Każda z firm oferujących autowy najem ma swoją politykę paliwową. Najbardziej uczciwą formą rozliczenia jest oddanie samochodu z taką ilością paliwa, z jaką się go wypożyczało. W praktyce wypożyczasz samochód zatankowany do pełna i taki sam oddajesz. Można również spotkać się z sytuacjami, gdy samochód wynajmowany jest z pełnym bakiem, a trzeba oddać go z pustym. Naliczone wówczas opłaty za paliwo są zawyżone, a często doliczane są także koszty serwisu.

Co z ubezpieczeniem?

Osobną i najważniejszą kwestią, którą należy rozważyć podczas wynajmowania samochodu jest ubezpieczenie. Przed wypożyczeniem samochodu należy wykupić ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej), AC (od uszkodzenia pojazdu) i kradzieży. Te trzy ubezpieczenia najczęściej są zawarte w cenie wynajmu, ale nie zapewniają całkowitej ochrony. Bardzo często poza AC wymagany jest wkład własny, czyli kwota do wysokości której to wynajmujący odpowiada za ewentualne uszkodzenia. Dopiero, gdy koszty są wyższe, to odpowiedzialność za pokrycie szkód spada na ubezpieczyciela. Wysokość wkładu własnego często jest wysoka i zaczyna się od kilkuset złotych.

O czym jeszcze musisz pamiętać

Przed odbiorem samochodu, w obecności pracownika wypożyczalni wykonaj jego zdjęcia. Jeśli auto będzie miało jakieś uszkodzenia, to fotografie będą dowodem, że nie powstały one z Twojej winy. Nieuczciwa wypożyczalnia może próbować wmówić Ci, że wgniecenie bądź rysa powstały, gdy Ty wynajmowałeś samochód. Jeśli nie będziesz miał zdjęć, to znajdziesz się na przegranej pozycji. Gdy dojdzie do stłuczki wezwij policję. Spisany przez funkcjonariuszy protokół będzie dla ubezpieczyciela podstawą do wypłaty odszkodowania.

Do wypożyczenia samochodu niezbędne jest posiadanie ważnego prawa jazdy, dowodu osobistego i karty kredytowej. Bez tej ostatniej autowypożyczalnia nie będzie mogła zablokować kwoty depozytu, a bez tego wypożyczenie auta jest często niemożliwe. Czasami oferowane jest dodatkowe ubezpieczenie, które znosi wkład własny wynajmującego.

Na koniec pamiętaj, aby uregulować wszystkie opłaty związane z ewentualnymi mandatami, opłatami na parkowanie, korzystaniem z dróg itd. Jeśli tego nie zrobisz, wypożyczalnia zrobi to za Ciebie, a przy okazji ściągnie z karty kredytowej wysoką opłatę manipulacyjną. I jeszcze jedno. Przed wynajęciem samochodu zawsze przeczytaj regulamin usługi i ubezpieczenia oraz przedstawioną do podpisania umowę. Pozwoli to uniknąć nieporozumień i problemów.

Dodaj komentarz