Welcome to Our Website

Jakie koszty trzeba ponieść po zakupie samochodu?

speedring

Decydując się na swój pierwszy w życiu samochód zapewne zastanawiasz się, jakie dodatkowe koszty będziesz musiał ponieść oprócz kosztu samego samochodu. Niezależnie od marki, modelu i ceny samochodu, zazwyczaj ponosimy takie same, jednakowe dla wszystkich koszta.

Rejestracja samochodu

Pierwszym kosztem, z jakim musimy się liczyć, jest przerejestrowanie samochodu. Wraz z umową zakupu oraz dokumentami otrzymanymi od poprzedniego właściciela (dowód rejestracyjny, karta pojazdu) musimy udać się do Urzędu Miasta w swoim miejscu zamieszkania. Samochód zostanie przepisany na nas, od teraz oficjalnie do wiadomości urzędów będziemy jego właścicielem. Złożymy zamówienie na nowe tablice rejestracyjne, które będziemy zobowiązani zamontować w swoim nowym samochodzie. Koszt przepisania samochodu oraz nowych tablic nie jest większy niż 200 złotych.

Ubezpieczenie komunikacyjne OC

Kolejną formalną kwestią, którą musimy dopełnić przy zakupie samochodu, jest ubezpieczenie komunikacyjne. Mamy tutaj do czynienia z dwoma rodzajami ubezpieczenia – OC i AC. OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, chroni nas na wypadek spowodowania przez nas uszkodzenia w samochodzie innego kierowcy. W takim wypadku nie musimy pokrywać kosztów naprawy samochodu który uszkodziliśmy z własnej kieszeni. To ubezpieczalnia wypłaca należną kwotę poszkodowanemu właścicielowi.

Ubezpieczenie AC

Drugi rodzaj ubezpieczenia jakim jest AC, to ubezpieczenie chroniące nasz interes. W przypadku uszkodzenia przez nas samochodu z naszej winy ubezpieczyciel pokrywa koszt naprawy samochodu, więc nie musimy wykładać tej kwoty naraz z własnej kieszeni. Koszty ubezpieczeń, zarówno OC jak i AC są zależne od wielu czynników. Najważniejsze z nich to wiek samochodu, pojemność silnika, miejsce garażowania czy miejsce parkowania, ale także i wiek kierowcy, jego doświadczenie w prowadzeniu samochodów czy bezszkodowość jazdy. W zależności od firmy ubezpieczeniowej wymagania te mogą się różnić, tak samo jak wycena kosztów ubezpieczeń. Warto zatem przed podjęciem decyzji porównać ceny w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych.

Ciągłość ubezpieczenia ma znaczenie

Jeśli już zdecydujemy się na jakąś opcję, warto jest pozostać przy niej, ponieważ wraz z upływem lat w przypadku bezszkodowej jazdy będziemy otrzymywać zniżki za lojalność i bezszkodową jazdę.

Sprawdzenie stanu techniczny samochodu w warsztacie samochodowych

Kolejnym etapem gdy już zarejestrujemy i ubezpieczymy nasz samochód jest mechanika samochodowa. Stan techniczny pojazdu jest bardzo ważny, ze względu bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego. Zanim wyruszymy w pierwszą trasę, należy odwiedzić sprawdzony warsztat samochodowy w celu dokonania przeglądu naszego pojazdu. Przede wszystkim należy sprawdzić elementy o największej używalności takie jak filtry, klocki hamulcowe, tarcze hamulcowe itp. Wszystkie te rzeczy jednak można sprawdzić bezpłatnie na linii diagnostycznej jeszcze przed kupnem samochodu. Bezpłatny przegląd oferuje np. warsztat samochodowy Auto Centrum Wadowicka w Krakowie.

Doświadczony i profesjonalny warsztat w razie wykrycia usterek ma tak zorganizowaną pracę, iż naprawa samochodów nie trwa dłużej niż kilka dni. Możemy poprosić dodatkowo o zrobienie całościowego przeglądu samochodu w celu wykrycia ukrytych usterek. W każdym większym mieście takim jak Warszawa, Poznań czy Kraków, ale również w innych miejscowościach znajdziemy wiele fachowych mechaników samochodowych.

Dodaj komentarz