Kontrolka “check engine”? Udaj się na diagnostykę komputerową samochodu

Z biegiem czasu każda rzecz ma prawo się popsuć. Podobnie jest z samochodem. Podczas codziennej jazdy mogą pojawić się problemy, których na pierwszy rzut oka nie będziemy w stanie sami rozwiązać. Aby móc je poznać i się ich pozbyć, warto jechać do warsztatu na diagnostykę komputerową.

Kiedy do diagnosty

W trakcie jazdy samochodem możemy usłyszeć charakterystyczny dźwięk wydobywający się z komputera pokładowego, jak również zauważyć komunikaty pojawiające się na wyświetlaczu na desce rozdzielczej, które informują np. o konieczności uzupełnienia płynu do spryskiwaczy, płynu chłodniczego czy też o spaleniu żarówki. W takich sytuacjach, gdy wiemy co jest nie tak, możemy szybko zadziałać. Ale kiedy zaświeci się kontrolka “check engine”, to tylko diagnosta w warsztacie samochodowym http://www.impwar.pl/ będzie mógł sprawdzić przyczynę jej pojawienia się. Dlatego nie warto z tym zwlekać, bo nie wiadomo co dzieje się z naszym samochodem.

Sposób wykrywania nieprawidłowości

Samochody wyposażone są w komputery wewnętrzne, które odpowiadają za sterowanie silnikiem i  podzespołami. Komputery posiadają specjalnie zaprogramowane układy diagnostyczne, które nadzorują zakres pracy wszystkich czujników i podzespołów. Jeśli jakiś parametr odbiega od określonych/dozwolonych norm, to zadaniem komputera pokładowego jest zapisanie właściwego kodu błędu w swojej pamięci. Dzięki tym zapisom możliwe jest szybsze i łatwiejsze zlokalizowanie usterki.

Aby rozszyfrować nieprawidłowość, diagnosta podłącza do komputera sterującego samochodem profesjonalny interfejs diagnostyczny.

Co można wykryć

Dzięki podłączeniu komputera diagnostycznego do samochodu można odczytać i rozpoznać kody usterek różnych elementów pojazdu (m.in. immobilizera, systemu bezpieczeństwa ABS, AIRBAG, AS lub układu paliwowego) oraz kontrolować w trakcie eksploatacji takie parametry jak temperatura czy praca silnika.

Jak widać, za pomocą diagnostyki komputerowej można szybko wykryć nieprawidłowości – bez naruszania elementów pojazdu. W przypadku pojawienia się kontrolki “check engine”  trzeba jak najszybciej udać się do warsztatu, gdyż nie wiadomo co się za nią kryje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *