Welcome to Our Website

Kredyt na samochód czy leasing samochodowy – co się bardziej opłaca? / kredyt samochodowy

Samochód służbowy to już standard w polskich firmach. Przedsiębiorcy bardzo często zastanawiają się jednak, jak taką inwestycję zrealizować. Wiadomo przecież, że zakup auta to spory wydatek, a jeśli pod uwagę weźmiemy całą flotę, taka może przewyższyć możliwości finansowe prowadzonego biznesu. Okazuje się jednak, że firmy mogą korzystać z co najmniej dwóch opcji zewnętrznego wsparcia finansowego. To kredyt samochodowy oraz leasing. Przedstawiamy szczegóły tego rodzaju produktów.

 

Kredyt samochodowy dla firm – podstawowa charakterystyka

Okazuje się, że kredyt samochodowy jest coraz częściej wykorzystywanym przez przedsiębiorców zobowiązaniem finansowym, dzięki któremu mogą oni rozwijać flotę aut w prowadzonej firmie. Wszystko dlatego, że banki oferują takie produkty na preferencyjnych warunkach. Przecież samochód staje się dla banku dodatkowym zabezpieczeniem na wypadek ewentualnej niewypłacalności kredytobiorcy. Dzięki temu ten może liczyć na korzystne raty czy okres rwania umowy kredytowej.

Dużą zaletą w przypadku kredytu na samochód jest to, że kredytobiorca od razu staje się właścicielem pojazdu i może nim dowolnie dysponować. Daje mu to też pewne bezpieczeństwo w przypadku niepowodzenia finansowego – zawsze może sprzedać samochód i spłacić zobowiązanie kredytowe. Co ważne, zobowiązanie kredytowe buduje historię kredytową firmy. To dobry początek, by wzmacniać swoją wiarygodność w przypadku planowania jeszcze większych inwestycji, które również miałyby być finansowane przy wykorzystaniu pomocy banku.

 

A może leasing?

Leasing samochodowy, tak zresztą popularny jeszcze kilka lat temu, dzisiaj nie jest już tak często wybierany przez przedsiębiorców. Wszystko dlatego, że banki kierują do potencjalnych klientów coraz korzystniejsze oferty i to kredyt samochodowy jest bardziej opłacalny.

Pamiętajmy, że w przypadku leasingu samochodowego, leasingobiorca nie staje się od razu właścicielem auta, ale może je wykupić dopiero po spłaceniu ostatniej raty leasingowej. To spore utrudnienie, patrząc na wykorzystanie floty samochodowej w firmie, ponieważ pojazd nie zawsze może być wykorzystywany w taki sposób, jaki wymagany jest do prawidłowego funkcjonowania biznesu.

Atutem leasingu jest na pewno fakt, że większą część raty leasingowej przedsiębiorca może „wrzucić” w koszty prowadzenia swojej działalności. Nie zawsze finalnie oszczędności z tego tytułu są jednak większe niż w przypadku rat kredytu samochodowego. Warto również zwrócić uwagę na to, że samochód, który ma być leasingowany, nie może pochodzić od prywatnego właściciela. Dowodem zakupu może być w tym przypadku jedynie faktura. Pojazd może więc wyjechać prosto z salonu, z komisu samochodowego bądź od dealera.

Podsumowanie

Zanim przedsiębiorca zdecyduje się na konkretne źródło zewnętrznego wsparcia finansowego w celu realizacji inwestycji w firmową flotę aut, powinien dokładnie przejrzeć oferty różnych banków, w których można zaciągnąć kredyt samochodowy oraz firm leasingowych. Liczą się tutaj indywidualne potrzeby, ale też możliwości. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, która opcja jest lepsza.

Dodaj komentarz