Welcome to Our Website

Uważaj na przegrzewanie się samochodu!

Bardzo wysokie temperatury sprzyjają przegrzewaniu się samochodów. Przegrzanie natomiast większości kierowców kojarzy się z awarią układu chłodzenia, a co za tym idzie – hipertermią silnika. Tymczasem jest wiele podzespołów podatnych na przegrzanie, które często nawet nie znajdują się w pobliżu silnika.

Co się może przegrzać w samochodzie?

O tym, że wystąpił jakiś problem z temperaturą, zwykle ostrzegają nas kontrolki. Kierowcy jednak bardzo często je ignorują, powodując tym samym, że dochodzi do poważniejszych problemów. Pierwszym krokiem, który należy podjąć, gdy widzimy, że wskazówka temperatury zbliża się do czerwonego pola, jest włączenie ogrzewania kabiny i nawiewu oraz wyłączenie klimatyzacji. Może to pomóc w schłodzeniu silnika, który na tak wysokich temperaturach jest podatny na przegrzanie. Może się zdarzyć na przykład nadmierne nagrzanie się paliwa, szczególnie w przypadku, gdy kierowca jeździ na głębokiej rezerwie. Kontrolka check engine może zapalić się w momencie zbyt wysokiej temperatury gazów wylotowych lub przegrzania automatycznie sterowanego sprzęgła międzyosiowego. O zbytnim nagrzaniu opon, w których znajduje się zbyt niskie ciśnienie poinformuje nas system TPMS, który występuje w nowoczesnych samochodach, jednak i tak często jest ignorowany. Czasami o przegrzaniu niektórych elementów nie informują kontrolki a wyciek płynu chłodniczego czy buchająca spod maski para. Nierzadko zdarza się, że o przegrzaniu i zepsuciu już jakichś elementów poinformuje nas dobry mechanik, np. http://www.impwar.pl/, który trafnie zdiagnozuje problem.

Nie tylko mechanika i elektronika

W takie pogody warto pamiętać, że w samochodzie temperatura potrafi osiągnąć nawet 60 stopni. Na przegrzanie narażone są nie tylko elementy mechaniczne i elektroniczne, ale także pasażerowie. Również Ci czworonożni. Ważne jest więc, żeby nie zostawiać w nagrzanym samochodzie zwierząt ani dzieci. Do śmiertelnego przegrzania w takich warunkach może dojść nawet w przeciągu kilku minut. Latem lepiej nie zostawiać w aucie też produktów spożywczych, które mogą się szybko zepsuć.

Zapach spalenizny czy topionego plastiku nigdy nie powinien być ignorowany, ponieważ wycieczka może skończyć się nie tylko wizytą w warsztacie, ale także interwencją straży pożarnej.

Dodaj komentarz