O swojej przyszłości warto zacząć myśleć już dzisiaj. Aby w spokoju przeżywać najważniejsze momenty swojego życia, dobrze jest zapewnić sobie i swojej rodzinie odpowiednie zabezpieczenie finansowe. Właśnie dlatego coraz więcej Polaków decyduje się na ubezpieczenie na życie. Oto komfort, którego potrzebuje każdy z nas.
Ubezpieczenie na życie – jak oszczędzać pieniądze?
Odkładanie pieniędzy to ważny aspekt naszego życia – możemy oszczędzać pieniądze na wyjazdy, na nowy dom, studia dziecka czy też… na zdrowie, które z czasem może (choć nie musi) ulec pogorszeniu. Niestety często są to kwoty niewielkie, które nie wystarczają na realizację powyższych planów oraz odpowiednie leczenie. Właśnie dlatego należy wyznaczyć priorytetowe wydatki i dopiero wtedy podjąć decyzję o oszczędzeniu oraz wykupieniu polisy ubezpieczeniowej. To najlepsze rozwiązanie, które gwarantuje, że zdrowie pozostanie na pierwszym miejscu. Z regularnie opłacalnych składek – wskazanych przez ubezpieczenia na życie – trudniej jest zrezygnować, natomiast pieniądze, które pozostaną, można śmiało umieścić na koncie oszczędnościowym i pozwolić im procentować.
Ubezpieczenie na życie – warianty
Rodzajów polisy ubezpieczeniowej na życie jest niezwykle wiele. Podstawowa zabezpiecza od głównego zdarzenia, czyli śmierci osoby ubezpieczonej. Można jednak rozszerzyć umowę i zagwarantować sobie bezpieczeństwo także w przypadku innych sytuacji, takich jak operacje, dłuższy pobyt w szpitalu, inwalidztwo, wpadek komunikacyjny… ale nie tylko. Do naszego ubezpieczenia możemy dołączyć także to, które obejmować będzie narodziny dziecka. Jest to szczególnie ważne, jeżeli w przyszłości zdecydujemy się na potomka i chcemy być spokojni o jego przyszłość. Kwota tego rodzaju świadczenia wynosi nawet do kilku tysięcy złotych.
W dodatkowych warunkach może pojawić się także transport medyczny, dowóz leków, opieka nad dziećmi czy dofinansowanie nierefundowanych leków. Chronione może być także zdrowie psychiczne – mowa tutaj o zapewnieniu wsparcia psychologa.
Ubezpieczenie na życie – kto otrzymuje świadczenie?
Jeżeli jest to odszkodowanie z tytułu wypadku lub choroby – otrzyma je osoba, która podpisała umowę. Są to pieniądze, które będą pomocne w leczeniu i rehabilitacji. W przypadku śmierci wskazana suma zostanie przeznaczona w ręce osoby, która została określona w dokumencie. Jeżeli nie ma jednak takiego zapisu – ubezpieczyciel odnajdzie członka rodziny, który jest prawnie dziedziczący. Często jest to współmałżonek lub współmałżonka, a niekiedy także dzieci.
Warto także wspomnieć, że są sytuacje, które mogą spowodować wyłączenie odpowiedzialności – oznacza to, że nie otrzymamy kwoty wskazanej przez ubezpieczyciela. Do wypadku nie może dojść w momencie, kiedy wcześniej spożywaliśmy alkohol lub inne środki odurzające. Należy także uważać z lekami, które nie zostały przepisane przez lekarza. W przypadku samobójstwa – od momentu podpisania umowy muszą upłynąć minimum 24 miesiące.
Ubezpieczyciel musi mieć także pewność, że zaistniała sytuacja nie była umyślnym działaniem ani że nie ukrywamy przed firmą choroby, o której dobrze wiemy (wybierając ubezpieczenie musimy przestawić szczegółową historię przebytych chorób). Niewskazane jest także uczestniczenie w aktach przemocy.
Jak wybrać ubezpieczenie na życie?
Wybierając ubezpieczenie na życie, można zdecydować z dostępnych w internecie porównywarek, które wskazują najkorzystniejsze opcje. Warto jednak spotkać się z samym ubezpieczycielem i porozmawiać o dostępnych warunkach umowy. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres ochrony oraz ogólne warunki ubezpieczenia. Ważne, by umowa obowiązywała także za granicą. Wybór ten powinien być dobrze przemyślany, ponieważ najbardziej opłacalne ubezpieczenie na życie to właśnie to, które jest wybierane na wiele lat, a nie krótkoterminowo i tymczasowo.
Decyzja nie powinna być podjęta pochopnie, ale długie zwlekanie z podpisaniem umowy także nie jest opłacalne. W końcu nie wiemy, kiedy możemy potrzebować gwarantowanego ubezpieczenia, które jest dodatkowym zabezpieczeniem finansowym dla nas i dla naszej rodziny.