Welcome to Our Website

Bezpieczeństwo w samochodzie – na co zwrócić uwagę?

Współczesne samochody posiadają w swoim wyposażeniu ogrom elementów i systemów, które mają za zadanie podnieść komfort i bezpieczeństwo jazdy. Na co zwrócić uwagę rozglądając się za nowym pojazdem? O co szczególnie dbać w samochodzie, który już posiadamy?

Technologia bezpieczeństwa

Elementów, które podnoszą poziom bezpieczeństwa jest bardzo wiele. Pierwszym i chyba podstawowym z nich są poduszki powietrzne. Standardowa poduszka powietrzna zmniejsza obrażenia w przypadku zderzeń czołowych, jedna można spotkać także poduszki powietrzne:

  • boczne,
  • kolanowe,
  • chroniące stopy kierowcy,
  • środkowego pasażera,
  • kurtynę powietrzną w krawędzi dachu.

Bezpieczeństwo dzieci jeżdżących w fotelikach zwiększa system ISOFIX, który jest systemem mocowania fotelików. ABS zapobiega blokowaniu się kół podczas hamowania, ASR stara się nie dopuszczać do poślizgu w czasie przyspieszania, a ESP wykorzystując oba ww. systemy, stabilizuje auto w zakrętach. Coraz częściej w samochodach pojawia się również asystent pasa ruchu, który nie pozwoli na zmianę toru jazdy bez włączonego kierunkowskazu, czujnik martwego pola, czujnik deszczu, czujnik zmierzchu, elektrochromatyczne lusterka wsteczne i boczne, tempomat czy zwyczajna nawigacja GPS. Przydatne i pomagające uniknąć wielu kolizji są także systemy wspomagania parkowania:

  • asystent parkowania – system, który praktycznie wyręcza kierowcę z parkowania,
  • czujniki parkowania przednie i tylne,
  • kamera cofania.

W okresie zimowym bardzo pomocne mogą okazać się systemy podgrzewania postojowego, podgrzewania szyb czy lusterek.

Nie tylko technologia

Choć postęp technologiczny w znacznej mierze może podnieść bezpieczeństwo jazdy, nic nie zastąpi trzeźwego i odpowiedzialnego kierowcy, który dba o stan techniczny samochodu. Jednym z najważniejszych elementów, o który trzeba dbać i regularnie serwisować, są opony. Trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na stan ścianek bocznych i bieżnika. Należy pamiętać także o sezonowej zmianie z opon zimowych na opony letnie.

Dodaj komentarz