Każdy, kto choć raz miał do czynienia z jakimś wypadkiem na drodze, doskonale wie, jak w takich sytuacjach sprawdza się kamera. Dzięki niej możemy dokładnie odtworzyć przebieg wypadku, ustalić jego sprawcę oraz wszelkie szczegóły, które mogą zainteresować policję. Aby jednak rejestrator spełniał swoją funkcję, musi być dobrej jakości. Co powinniśmy brać pod uwagę, wybierając kamerę samochodową?
Jakość nagrywania
Aby zarejestrować tablice rejestracyjne samochodów, potrzebna nam jest kamera o dużej rozdzielczości. Najlepiej, by była ona w jakości Full HD, jak w modelu XBLITZ DUAL CORE. Najtańsze kamerki z niższą rozdzielczością, nie zapewnią dobrej jakości obrazu w czasie gorszych warunków oświetleniowych. Wówczas trudno nam będzie odczytać takie szczegóły, jak tablice rejestracyjne. Rzadko kiedy zwracamy na to uwagę ale ważna jest również jasność obiektywu. Im niższa wartość przysłony, tym więcej światła dociera do matrycy. Standardem powinno być f/2.0. Lepsze obiektywy posiadają przysłonę o wartości f/1.8 czy nawet f/1.6.
Zapisywanie
Jeśli już mamy kamerkę o wysokiej rozdzielczości obrazu, ważna jest również ilość miejsca w urządzeniu. Kamerka powinna dysponować czytnikiem kart SD lub micro SD o pojemności od 16 do 32 GB. Czasami rejestratory nagrywają w pętli, a więc stare filmy nadpisywane są nowymi. Mamy wówczas pewność, że nie zabraknie nam miejsca na kolejne filmy. Takie rozwiązanie ma jednak również wady, ponieważ przypadkiem może się usunąć jakieś ważne nagranie.
Kąt widzenia
Obecnie większość kamer samochodowych posiada kąt widzenia równy 120 stopni, choć zdarzają się i takie, gdzie wartość ta sięga 170 stopni. Im większy kąt, tym lepiej. Dzięki temu kamera uchwyci większy kadr i zarejestrowane zostaną oba pasy jezdni.
Nagrywanie nocne
Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy często zdarza się nam jeździć po ciemku. Kamera samochodowa w takim trybie zwykle jest odporna na światła latarni oraz innych samochodów, a także posiada diody podczerwieni. Czasami jednak te dwa rozwiązania i tak nie są wystarczające, by zapewnić odpowiednią jakość filmu nagrywanego po zmroku.