Welcome to Our Website

Na co zwrócić uwagę przy wyborze opon zimowych?

Gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza, albo na drogach zaczyna być ślisko bądź też spadł śnieg, to sygnały, że czas najwyższy na zmianę ogumienia na zimowe. Jeśli będziemy zmuszeni do zainwestowania w nowy komplet opon, to warto wiedzieć na jakie parametry zwrócić uwagę.

Jakie opony pasują do mojego samochodu?

Jeśli nie jesteś ekspertem od motoryzacji, możesz zapytać: ,,Jaki rozmiar opon pasuje do mojego samochodu”? Warto porozmawiać ze sprzedawcą opon, który szybko doradzi, która opona zimowa pasuje do Twojego auta. Sprzedawcy internetowi dostosowali się do tego i mogą wybrać model w procesie zamawiania i zaproponować Ci tylko te opony, które pasują. Jeśli nadal chcesz wiedzieć dokładnie, jakie opony pasują do samochodu, klucz znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym lub dowodzie rejestracyjnym pojazdu, za pomocą którego możesz znaleźć wszystkie informacje w Internecie.

Co właściwie oznaczają skróty lub liczby na oponach zimowych, lub letnich? Na przykład 225/45 R17 – to: 225 = szerokość opony 225 mm, 45 = stosunek wysokości do szerokości w procentach, R = typ opony (R = radykalna lub D = diagonalna) 17 = średnica felgi w calach np. https://noweopony.pl/opony/225/45/r17.

Zwróć uwagę na producenta

Jakość kosztuje więcej. Tak jest również w przypadku opon zimowych. Ci, którzy korzystają ze znanych marek, takich jak Pirelli, Michelin, Goodyear, Dunlop, Continental czy Bridgestone często płacą więcej, ale prawie zawsze mogą być pewni doskonałej jakości. Oprócz produktów premium wielu liczących się producentów produkuje również dobrej jakości opony, które na przykład działają pod nazwami takimi jak Uniroyal, Barum, Fulda, Firestone itp. Opony tych marek często są dobrym kompromisem cenowym. Wszystkie te marki znajdziesz tutaj https://noweopony.pl/opony/zimowe.

Różnice między oponami letnimi, zimowymi i całorocznymi

Opony samochodowe na różne pory roku różnią się zasadniczo dwiema właściwościami: profilem i mieszanką gumy. Mieszanka gumy jest znacznie twardsza w przypadku opon letnich. Powodem tego jest to, że latem narażone są one na ekstremalnie wysokie temperatury. Jeśli latem jeździsz samochodem na oponach zimowych, akceptujesz dłuższą drogę hamowania i znacznie większe ścieranie dzięki bardziej miękkiej mieszance. Z kolei profil opon zimowych charakteryzują tzw. lamele. Mówiąc prościej, istnieje wiele małych nacięć profilowych, które mogą zazębiać się ze śniegiem i lodem, a tym samym zapobiegać poślizgowi na zaśnieżonych i śliskich drogach zimą. Profil opon zimowych zazwyczaj nie jest przystosowany do wypierania dużych ilości wody. Z kolei opony letnie lepiej radzą sobie z obfitymi opadami deszczu.