Welcome to Our Website

Lustra drogowe w mieście – dlaczego i gdzie się je stosuje?

Lustra drogowe mają jedno zadanie — poprawa bezpieczeństwa na drodze. Z tego powodu montuje się je w miejscach, gdzie widoczność może być utrudniona; drogach dojazdowych, skrzyżowaniach, kłopotliwych wyjazdach, parkingach czy bocznych uliczkach. Ponieważ lustra drogowe pełnią tak ważną funkcję, mają różne kształty oraz rozmiary. Wszystko po to, by jak najlepiej spełniać swoje zadanie.

Rodzaje luster drogowych

Jeśli chodzi o kształt, najczęściej spotyka się lustra drogowe prostokątne oraz okrągłe. Tafla lustra może być płaska lub wypukła — ta druga zwiększa kąt widzenia. Poza tym stosuje się też specjalne lustra szerokokątne, które mają formę zbliżoną do półokręgu. Takie rozwiązanie spisuje się szczególnie dobrze na wjazdach, parkingach i skrzyżowaniach. Wszędzie tam, gdzie widoczność często jest ograniczona. 

Bardzo przydatnym rozwiązaniem są także lustra parkingowe. Najczęściej są okrągłe i można mocować je do ściany budynku. Takie lustro drogowe umożliwia bezpieczniejsze nawigowanie podczas manewru parkowania. Niektóre modele mają też dodatkowy daszek, pozwalający lepiej zadbać o czystość tafli.

Na co zwrócić uwagę wybierając lustro drogowe?

Przede wszystkim lustro musi być dopasowane do funkcji, jaką ma pełnić. W innym miejscu sprawdzi się lustro drogowe wypukłe, a w innym płaskie. Poza tym pamiętajmy, że lustra muszą być wykonane z materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych, zmiany pogody oraz ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu taflę lustra najczęściej wykonuje się z wytrzymałego akrylu. To sprawia, że są nietłukące, a także niepodatne na rdzę i odkształcenia, które może powodować różnica temperatur. 

Lustra powinny też odznaczać się odpornością na uderzenia, o które niestety łatwo na trudniejszych odcinkach drogi. Warto też zadbać o to, żeby model nie parował — w tym celu stosuje się podgrzewane ramy.

Jak widać, wybór odpowiedniego lustra ma ogromne znaczenie. Z tego powodu kupując lustra, warto wybierać sklepy, które oferują produkty spełniające wymagania Ministra Infrastruktury. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że wykona ono swoją funkcję.