Sonda lambda jest jednym z ważniejszych elementów znajdujących się w samochodzie. Konkretniej, jest niedużym czujnikiem zamontowanym w układzie wydechowym, który mierzy zakres tlenu w spalinach. Niewielu kierowców wie, że mniej więcej co 30 tys. przejechanych kilometrów trzeba sprawdzić jej działanie. Jakie są objawy jej uszkodzenia i jaki to ma wpływ na nasz pojazd?
Objawy i skutki zepsutej sondy
Do początkowych objawów sygnalizujących uszkodzenie sondy można zaliczyć wzmożone wyeksploatowanie paliwa przy równoczesnym obniżeniu mocy silnika. W niektórych przypadkach zużycie paliwa na trasie nie ulega zmianie, za to różnica jest odczuwalna podczas poruszania się po mieście. Niekiedy paliwo ulega spalaniu dopiero w układzie wydechowym, powodując wzrost temperatury. W ten sposób niesprawna sonda może się przyczynić do doprowadzenia katalizatora do ruiny. Jeśli usterka ta będzie przez długi czas lekceważona, reaktor katalityczny może się przegrzać, prowadząc do jego samozapłonu.
Oprócz tego przez niepoprawnie funkcjonującą sondę mogą nas czekać większe wydatki związane z naprawą innych podzespołów silnika, a także możemy się przyczyniać do zanieczyszczenia środowiska w związku z większą ilością szkodliwych substancji wydobywających się z układu wydechowego.
Co wpływa na uszkodzenie sondy
Fragment sondy lambda, który odpowiada za pomiar, ulokowany jest w układzie wydechowym, a pozostały znajduje się na zewnątrz. Z uwagi na warunki, w jakich pracuje, narażona jest na ciągłe obciążenie termiczne, chemiczne i mechaniczne.
Do jej zużycia przyczynia się również sól oraz inne zanieczyszczenia ze środowiska. Ponadto do zniszczenia mogą prowadzić także cząsteczki oleju lub wody, które jakimś sposobem przedostały się do układu wydechowego.
Niewątpliwie duże znaczenie ma też jakość stosowanego paliwa.
Jak chronić sondę przed uszkodzeniem?
Aby nie dopuścić do wcześniej wymienionych zjawisk, należy sprawdzać sondę lambda co 30 tys. km. Diagnostyka http://www.impwar.pl/ polega m.in. na odczycie błędów w komputerze, kontroli sygnałów z sondy oraz sprawności przewodów.