Welcome to Our Website

Jak dbać o dach zimą? Porady i wskazówki

male worker man in camouflage on ladder clean snow from house roof with plastic shovel tool in winter.

Dach to najmocniej narażony na oddziaływanie warunków atmosferycznych element konstrukcji każdego budynku. To on chroni wnętrza przed opadami czy promieniowaniem słonecznym. Szczególnie duże wyzwanie dla konstrukcji dachowej stanowi zima, kiedy to najbardziej ekstremalne warunki, przymrozki i opady śniegu najbardziej dają się we znaki. Co zrobić, aby dach przetrwał zimę w idealnym stanie?

Pielęgnacja i konserwacja dachu zimą

Aby dach bez problemów przetrwał zimę i zachował trwałość oraz szczelność nawet w obliczu trudnych warunków atmosferycznych, należy się nim zająć jeszcze przed nadejściem sezonu zimowego.

„Odpowiednio wcześnie dokonajmy przeglądu dachu i jego konserwacji, co warto zlecić profesjonalnym dekarzom. – Podpowiada przedstawiciel Hurtowni pokryć dachowych Dachlux. – Dzięki temu w porę naprawimy wszelkie rozszczelnienia czy ubytki, a także zapobiegniemy powstawaniu nowych uszkodzeń”.

Istotną rolę odgrywa tu również rodzaj pokrycia. Jeśli planujemy remont dachu przed zimą, warto wybrać wysokiej jakości pokrycia dachowe, np. mrozoodporne dachówki ceramiczne. Pamiętajmy, że to właśnie zimą wszelkie błędy konstrukcyjne i materiałowe stanowią największe zagrożenie dla konstrukcji dachu, a to poprzez gromadzący się na jego połaci śnieg. W przypadku dachów o większym nachyleniu sprawa jest nieco prostsza, bo w takim przypadku śnieg po prostu zsuwa się w stronę rynien. Bardziej płaskie połacie narażone są jednak na zaleganie śniegu i jego topienie, co skutkuje nagromadzeniem wody, a następnie jej zamarzaniem. Aby temu zapobiec, konieczne jest regularne odśnieżanie dachu. Przygotowując dach na zimę nie należy zapominać o systemie rynnowym. Jeszcze przed zimą warto dokonać przeglądu rynien, aby były one w pełni drożne.

Akcesoria dachowe przydatne zimą

Chociaż samoczynne zsuwanie się śniegu z dachów o większym nachyleniu eliminuje konieczność odśnieżania, to jednak nie do końca rozwiązuje problemy z zagrożeniem zarówno dla konstrukcji budynku, jak i dla zdrowia ludzi. Spadający śnieg może bowiem uszkodzić system rynnowy, zagraża również przechodniom, dlatego tak istotne znaczenie ma ochrona przeciwśnieżna. W tym celu należy zamontować na dachu specjalne płotki przeciwśniegowe, które zapobiegają przed zsuwaniem się śniegu z dachu i jego zaleganiem w rynnach. Zatrzymany w ten sposób śnieg topi się, a powstała woda usuwana jest przy pomocy rynien. Na dachu nie powinno również zabraknąć elementów komunikacji, np. stopni i ław, dzięki którym będzie można bezpieczne poruszać się po połaci nawet przy trudnych warunkach atmosferycznych. Tak zabezpieczony dach bez trudu przetrwa zimę w doskonałym stanie.