Welcome to Our Website

Jak rozwijać flotę samochodową w firmie?

Nie ma wątpliwości, że samochód w firmie to podstawa i nie chodzi tu jedynie o branżę transportową. Auto przydaje się do sprawnego realizowania codziennych obowiązków, jakie wiążą się z prowadzeniem działalności biznesowej. Dostawy, delegacje, spotkania z potencjalnymi kontrahentami, to tylko kilka przykładów, kiedy właściciel firmy tworzy z pojazdem zgrany duet. Sprawdź, skąd wziąć pieniądze na kupno firmowego auta.

Kredyt samochodowy dla firmy

Jedną z najczęściej wykorzystywanych form finansowego wsparcia w celu nabycia auta jest kredyt samochodowy dla firm. Właściciele działalności gospodarczych mogą zaciągać go na naprawdę korzystnych warunkach. To kredyt celowy, którego samochód jest dodatkowym zabezpieczeniem. To dzięki temu kredytobiorca jest dla banku bardziej wiarygodny.

Kredyt samochodowy dla firm jest tańszy od kredytu na dowolny cel. W tym przypadku kredytobiorca jest jednak zobowiązany do przedstawienia dokumentu potwierdzającego zakup auta. W wielu przypadkach nie ma nawet kontaktu ze środkami finansowymi, jakie przekazuje bank, bo te od razu trafiają na konto sprzedającego. Ogromną zaletą takiego zobowiązania jest natomiast to, że kredytobiorca od razu staje się właścicielem samochodu.

Współpraca z firmą leasingową

Jeśli nie kredyt samochodowy dla firm, to może leasing? To kolejna opcja na rozwój floty samochodowej bez konieczności inwestowania kapitału firmy. Z leasingu korzystać mogą tylko firmy i to tylko te, które działają już określony czas – najczęściej minimum 6 miesięcy.

Zaletą umowy leasingowej jest to, że raty, które płaci firma, mogą być praktycznie w całości wrzucane w koszty prowadzenia biznesu. Ogromną wadą jest natomiast fakt, że leasingobiorca nie staje się właścicielem samochodu od razu po podpisaniu umowy. Może nim być dopiero po spłacie ostatniej raty leasingu i wykupie auta.

Inwestowanie firmowego kapitału

Właściciel firmy powinien dobrze zastanowić się nad inwestowaniem zgromadzonego kapitału. Nie zawsze jest to opłacalne nawet w sytuacji, kiedy oszczędności są spore. Przed inwestycją warto odpowiedzieć sobie na szereg pytań:

  • Czy inwestycja nie zaburzy kondycji finansowej firmy?

  • Czy inwestycja pozwoli na funkcjonowanie firmy na dotychczasowych zasadach?

  • Czy inwestycja nie obciąży budżetu firmy na tyle, by przez to mogli ucierpieć jej pracownicy?

  • Czy inwestycja pochłonie wszystkie oszczędności, jakie udało się firmie wypracować?

Nie należy inwestować kapitału firmy, jeśli przez to jej działalność miałaby zostać zaburzona. Inwestowanie we flotę aut z oszczędności jest też słabym pomysłem, jeśli spowodowałoby to na przykład problemy z jej wypłacalnością. Nigdy tez nie warto poświęcać w tym celu całego kapitału. Nierzadko kredyt samochodowy dla firm czy inne źródło finansowego wsparcia jest o wiele lepszym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz