Holowanie pojazdów wymaga doświadczenia i odpowiednich umiejętności. Obaj kierowcy muszą zachować dużą ostrożność i pamiętać o odpowiednich zasadach ruchu na drodze.
Najważniejsze bezpieczeństwo
Samochód holowany musi mieć działające hamulce, układ kierowniczy oraz światła. Linia łącząca pojazdy powinna wynosić od 4 do 6 metrów. Zawiązuje się na niej żółtą lub czerwoną chorągiewkę, by była ona widoczna dla innych kierowców. Również holowany pojazd odpowiednio się oznacza. Z tyłu po lewej stronie szyby należy umieścić trójkąt odblaskowy. Trzeba także dobrze sprawdzić linki holownicze i haki. Samochody w czasie jazdy nie mogą się rozłączyć. Przed samą jazdą kierowcy powinni także omówić sposób komunikacji. Sygnałem alarmowym może być mrugnięcie światłami albo gest ręką. Pojazd holujący powinien zachowywać miej więcej stałą, wolną prędkość. Należy unikać nagłych szarpnięć. Dobrze jest także, by holować na mało uczęszczanych trasach (oczywiście, gdy istnieje taka możliwość). Dzięki temu zmniejszy się prawdopodobieństwo, że podczas holowania dojdzie do niespodziewanych trudności.
Najczęstsze błędy
Kodeks ruchu drogowego jasno określa zasady holowania pojazdów. Na terenie zabudowanym maksymalna prędkość jazdy z pojazdem holowanym wynosi 30 km/h. Na niezabudowanym dopuszczalna prędkość jest większa i sięga 60 km/h. Pojazd holujący musi mieć zawsze włączone światła mijania. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez kierowców samochodów holowanych jest włączanie świateł awaryjnych. Nie można tego robić, ponieważ światła awaryjne uniemożliwiają informowanie o planowanych manewrach. Samochód holowany powinien mieć włączone światła pozycyjne.
Jeśli do awarii samochodu doszło na autostradzie, należy pamiętać, że zabrać go do najbliższego zjazdu może tylko pomoc drogowa. Holowanie jest zabronione. Pomoc drogowa używa specjalnych holowników, które szybko zabierają uszkodzony pojazd i przywracają ruch na autostradzie.