Welcome to Our Website

Gdy bez holowania się nie obejdzie. O czym należy pamiętać

plymouth-796441_640Awaria samochodu w trakcie jazdy należy do przykrych incydentów, które mogą się zdarzyć nawet wytrawnemu kierowcy. Szczęście w nieszczęściu jeśli przydarzy nam się to w mieście za dnia. Istnieje wówczas duża szansa, że znajdzie się życzliwa osoba, która pomoże nam holować auto na dogodne miejsce postoju, do warsztatu lub pod nasz dom. Gorzej jeżeli sytuacja ma miejsce w nocy, z dala od terenów zabudowanych.

Kiedy już konieczne jest wzięcie naszego auta na hol, powinniśmy pamiętać o podstawowym wyposażeniu jakie niezbędne jest do eskortowania pojazdu. W przypadku samochodów o DMT do 3,5 tony będziemy potrzebowali liny holowniczej o przedziale długości od 4 do 6m. Lina może być wykonana z włókien syntetycznych i musi być oznakowana chorągiewką jaskrawej barwy lub biało-czerwonymi pasami. Trójkąt ostrzegawczy, który powinien być w standardowym wyposażeniu każdego kierowcy, umieszczamy z tyłu po lewej stronie holowanego pojazdu. Nie używamy świateł awaryjnych, bo po pierwsze stanowi to w tym wypadku wykroczenie, a po drugie uniemożliwia używanie kierunkowskazów. Warto także wozić ze sobą kable rozruchowe. Będą one nieodzowne, gdy wyczerpany akumulator będzie potrzebował podładowania aby mogły zadziałać światła pozycyjne i kierunkowskazy.

Dobrze jest też mieć na uwadze niebezpieczeństwa związane z holowaniem. Jeśli podczas holowania któryś z pojazdów spowoduje szkody materialne, odpowiedzialność ponosi kierowca pojazdu holującego i to z jego polisy OC będą one pokryte. Należy również pamiętać o dopuszczalnej prędkości, która na obszarze zabudowanym wynosi 30 km/h, w niezabudowanym zaś 60 km/h. Niektóre samochody nie są przystosowane do klasycznego holowania. Są to auta wyposażone w automatyczną skrzynię biegów lub napęd na cztery koła Jeśli auto posiada „automat” możemy holować je unosząc koła napędowe, bądź jeżeli nie ma innej możliwości holować je z określoną prędkością na dystansie podanym w instrukcji przez producenta. W przypadku pojazdów z napędem na cztery koła, holowania możemy podjąć się tylko i wyłącznie w sytuacji jeżeli istnieje możliwość jego wyłączenia. W takich przypadkach najlepiej wezwać laweta Częstochowa i powierzyć unieruchomiony pojazd zawodowcom.

https://www.google.pl/maps/place/Wal-Car/@50.8063958,19.1369131,13z/data=!4m5!1m2!2m1!1spomoc+drogowa+cz%C4%99stochowa!3m1!1s0x0000000000000000:0xf234a5581a55e7ee

Dodaj komentarz