Welcome to Our Website

Kamery samochodowe – prawdy i mity

Już od kilku lat kamery samochodowe królują na półkach supermarketów i sklepów z akcesoriami samochodowymi. Ich popularność wiąże się także z wieloma mitami, z którymi spotykamy się na co dzień i które rozprzestrzeniają się wirusowo. Co z nich jest prawdą, a co tylko mitem?

Kamer samochodowych nie wolno nam używać

A któż tak powiedział? Przepisy nie zabraniają nam posiadania kamer i nagrywania drogi. Co więcej, w ogóle nie ma przepisów, które w jakikolwiek by regulowały kwestię posiadania czy używania wideorejestratora. A co nie jest zakazane, to jest dozwolone, prawda? Jedyne przepisy, które odnoszą się do kamer samochodowych, to te związane z rozpowszechnianiem nagrań z filmu i mają one związek z ustawą o ochronie danych. Ale o tym za chwilę.

Nagrywanie osób trzecich bez ich zgody jest niezgodne z prawem

Dopóki nagrywamy filmy na własny użytek, mamy do tego pełne prawo i nikt nie musi wyrażać na to zgody. Sytuacja się nieco zmienia, gdy chcemy opublikować dany filmik. Wówczas osoba postronna może zgłosić naruszenie praw. Tutaj również jednak zachodzą pewne nieścisłości. Jeśli dana osoba stanowi tylko tło nagrania, a więc nie jest w centrum zdarzeń, możemy opublikować taki film i nikt nie powinien mieć do nas o to pretensji.

Możemy opublikować film, jeśli zasłonimy tablice rejestracyjne

Niektórym się wydaje, że wystarczy zasłonić tablice rejestracyjne auta albo twarz, by nie spotkały nas żadne konsekwencje prawne. Oczywiście mowa tu o nagraniu, na którym dany pojazd jest w centrum wydarzeń, czyli zwykle dopuszcza się jakiegoś przewinienia. W tym przypadku może dojść do naruszenia dobra osobistego jakiejś osoby, bowiem ludzie związani z nią formalnie lub nieformalnie mogą rozpoznać auto albo i samego człowieka. Wówczas danej osobie mogą grozić jakieś nieprzyjemności związane z popełnieniem wykroczenia, nawet jeśli to nie ona w danym dniu prowadziła pojazd.

A jeśli rozglądacie się za dobrą kamerką samochodową, wybierzcie Xblitz go – nagrywanie w rozdzielczości Full HD, obiektyw szerokokątny, slot na karty pamięci, funkcja HDR, WDR i inne.

Dodaj komentarz