Jeśli rozważasz zakup samochodu firmowego warto zastanowić czy postarać się o kredyt na samochód czy wziąć go w leasing? Aby ułatwić Ci odpowiedź na to pytanie przygotowaliśmy porównanie tych dwóch możliwości sfinansowania zakupu pojazdu.
Wielu przedsiębiorców stoi przed dylematem czy kupując samochód firmowy kupić go na kredyt, czy wziąć w leasing. Aby wybrać dobrą dla siebie opcję zobacz zatem wady i zalety tych dwóch rozwiązań.
Co to jest kredyt samochodowy – jego wady i zalety?
Kredyt samochodowy jest to pożyczka celowa, która przeznaczona jest na zakup pojazdu silnikowego, jakim jest między innymi samochód. Można za jego pomocą sfinansować zakup nowego lub używanego pojazdu. Z reguły nie ma też znaczenia, miejsce zakupu auta. Możesz zatem kupić samochód z salonu, komisu, od osoby prywatne lub sprowadzane zza granicy. Dodatkowo kredyt może być zaciągnięty na dowolną kwotę.
Podstawową zaletą kredytu samochodowego jest fakt, że kredytobiorca po spłacie pożyczki staje się właścicielem pojazdu. Posiada on również możliwość decydowania o spłacie kredytu – może rozłożyć raty na dłuższe okresy, skrócić czas spłacania kredytu, zawiesić go lub refinansować pojazd. W przypadku zaciągnięcia kredytu na samochód istnieje także możliwość sprzedaży auta i zakupu nowego jednocześnie spłacając pożyczkę. Kredytobiorca może także wziąć kredyt bez zabezpieczenia – choć w tym wypadku jest on znacznie droższy. Maksymalny okres trwania pożyczki może wynosić nawet 10 lat.
Do wad kredytu samochodowego bez wątpienia zaliczyć można niekorzystne zabezpieczenia kredytu przed ewentualną niemożnością jego spłaty takie jak: zestaw rejestrowy, przewłaszczenie, depozyt karty pojazdu oraz cesja z praw polisy AC. Ponadto w momencie gdy umowa kredytowa dobiega końca wiek pojazdu nie może przekraczać 15 lat. Dodatkowo zdobycie kredytu wymaga więcej czasu ze względu na formalności.
Leasing samochodowy – plusy i minusy?
Najogólniej mówiąc leasing polega na przekazaniu praw do konkretnego przedmiotu na przykład samochodu przez leasingodawcę na klienta (leasingobiorcę), który zobowiązuje się uiszczać za to opłaty tzw. raty leasingowe. Sytuację tą można porównać do dzierżawy lub najmu danego pojazdu.
Do plusów leasingu samochodowego zaliczyć można szybsze i wygodniejsze uzyskanie środków na pozyskanie auta. Mniej formalności i brak konieczności angażowania zbyt dużych środków własnych. Opcja ta gwarantuje stałe opłaty oraz możliwość obniżenia podstawy opodatkowania. Dodatkowo można przenieść opłaty związane z naprawami technicznymi samochodu na leasingodawcę.
Minusy leasingu związane są brakiem możliwości sprzedaży pojazdu czy wymiany go na inny. Minimalna kwota leasingu wynosi 50 tysięcy złotych i jest on możliwy wyłącznie dla samochodów, które są nabywane na fakturę VAT. Dodatkowo brak klauzuli o wykupie sprawia, że leasingobiorca nie ma możliwości wykupienia auta na własność.