Welcome to Our Website

Na czym polega przegląd techniczny pojazdu

car-repair-362150_640

Własny samochód to duży komfort i wygoda. Dzięki niemu jesteśmy niezależni i w szybki sposób możemy dotrzeć do wybranej lokalizacji. Wiadomo jednak, że własny pojazd wiąże się z pewnymi obowiązkami. Składka OC to warunek konieczny, aby móc uczestniczyć w ruchu drogowym. Oprócz tego, jesteśmy także zobowiązani dokonywać regularnych przeglądów technicznych. Każdy samochód ulega eksploatacji, dlatego istotne jest, aby kontrolować stan jego najistotniejszych elementów.

Przegląd tylko u doświadczonych specjalistów

Regularna kontrola pojazdu znacznie wpływa na nasze bezpieczeństwo. Podczas gdy kwestie takie jak poziom płynu do spryskiwaczy, oleju czy płynu hamulcowego kierowcy sprawdzają samodzielnie, szczegółowe badanie techniczne należy zlecić fachowcom. Większość kierowców przyznaje, że zagląda pod maskę tylko wtedy, gdy podczas jazdy słyszy niepokojące dźwięki bądź obserwuje nietypowe zachowania pojazdu. Często jednak zdarza się, że w pojeździe występuje usterka, nieodczuwalna podczas jazdy. Może ona jednak ona wpływać na pozostałe części samochodu i w rezultacie, prowadzić do poważnych uszkodzeń pojazdu. To z kolei, wpływa niekorzystnie nie tylko na komfort jazdy, ale również na bezpieczeństwo kierowcy oraz pozostałych uczestników ruchu. Dotyczy to zwłaszcza wadliwego działania układu hamulcowego czy świateł awaryjnych.

Terminy przeglądów technicznych

Przegląd techniczny samochodu powinien następować co roku. W przeciwnym wypadku, kierowca jest zobowiązany uiścić karę. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zakupujemy nowy pojazd. Nie był on eksploatowany przez innego kierowcę, co świadczy o jego dobrym stanie technicznym. Z tego powodu, pierwszy przegląd powinien mieć miejsce dopiero po trzech latach użytkowania, następny po dwóch, a następne kolejno co roku. Nie dotyczy to jednak pojazdów użytkowanych przez ośrodki szkolenia kierowców.

Przebieg przeglądu

Podczas przeglądu sprawdzane są najistotniejsze elementy samochodu. Sprawdzane jest działanie wszystkich świateł, a więc postojowych, mijania, drogowych, przeciwmgłowych, stopu oraz kierunkowskazy. Kontroli podlega także ogumienie pojazdu. Analityk nie tylko stwierdza fakt czy zamontowane opony są odpowiednie do panującego sezonu, a więc letnie lub zimowe, ale także sprawdza stan bieżnika.

Wynik przeglądu

Większość przeglądów kończy się pozytywnie, a analityk zaleca nam zreperowanie drobnych usterek. Istnieją jednak uszkodzenia na tyle poważne, że samochód nie przechodzi przeglądu. Dotyczy to między innymi uszkodzonych przewodów hamulcowych. Mogą być na tyle skorodowane, że analityk uzna, że w wysokim stopniu zagrażają bezpieczeństwu. Kolejną poważną usterką jest uszkodzona przednia szyba. Najczęściej jednak, pojazdy nie przechodzą przeglądu ze względu na zły stan ogumienia. Opony bywają bowiem tak bardzo zużyte, że grubość bieżnika nie spełnia już określonych wymagań.

Chociaż dla niektórych kierowców, przegląd jest kwestią uciążliwą, gwarantuje on większe bezpieczeństwo niż mogłoby się w pierwszej chwili wydawać. Dzięki niemu możemy odpowiednio wcześnie zareagować na poszczególne usterki i udać się do mechanika. Pamiętajmy, że wpływa to na bezpieczeństwo nie tylko nasze, ale także podróżujących z nami pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego, a więc pozostałych kierowców oraz pieszych.

Dodaj komentarz