Welcome to Our Website

Samochód marzeń

chevrolet-896783_640Marzenia ma każdy z nas. Związane są one z różnymi dziedzinami życia, w tym nierzadko z samochodami. Zwłaszcza miłośnicy motoryzacji, którzy chętnie oglądają rajdy i wyścigi, marzą o posiadaniu konkretnego modelu lub jednego z kilku.

Jakie cechy powinien mieć samochód marzeń? Do najpopularniejszych padających odpowiedzi należą takie przymiotniki, jak: szybki, komfortowy, bezpieczny, bezawaryjny, ekonomiczny. Ponadto wiele osób zwraca także uwagę na ciekawy wygląd samochodu, zarówno na design zewnętrzny, jak i styl jego wnętrza. Klimatyzacja czy komputer pokładowy to obecnie standard nawet w samochodach niższej klasy. Nikt ich już nie wymienia jako cech pożądanych, gdyż są one dziś oczywistością. Aż trudno sobie wyobrazić, że dawniej w sferze marzeń nierzadko znajdowały się takie elementy wyposażenia samochodu, jak wspomaganie kierownicy czy wspomniana właśnie klimatyzacja. Samochody jakich marek uchodzą za samochody marzeń? Są to auta szybkie i o niebanalnym wyglądzie, jak Ferrari, Porsche, Lamborghini, Bentley, Bugatti… Czyli takie, których nie spotykamy na co dzień na ulicach. Przyjrzyjmy się trzem przykładom.

Ferrari California
Model ten zadebiutował jesienią w 2008 r. podczas targów w Maranello i Paryżu. Jest to kabriolet o dachu sztywnym składanym, występujący w 27 kolorów nadwozia, z dwunastoma odcieniami skórzanej tapicerki, trzema wzorami felg oraz pięcioma kolorów zacisków do wyboru. Samochód wyposażony jest w system kontroli trakcji F1-Trac, aktywne zawieszenie z regulowanymi amortyzatorami MRC (Magnetic Ride Control) oraz karbonowo – ceramiczne tarcze hamulcowe. Ferrari California posiada silnik V8 o pojemności 4.3 dm³ z bezpośrednim wtrysku paliwa i mocy 460 KM przy 7500 obr/min. Od zera do 100 km/h rozpędza się w 3,9 s, by osiągnąć prędkość maksymalną 310 km/h. Ma siedmiostopniową przekładnię współpracującą z podwójnym sprzęgłem. Głównym rynkiem zbytu dla tego modelu są Stany Zjednoczone, gdzie w podstawowej wersji wyposażeniowej kosztuje on około 190 tys. Dolarów.

Lamborghini Gallardo
Lamborghini Gallardo, którego nazwa nawiązuje do słynnej rasy hiszpańskich byków, może uchodzić za auto dla prawdziwych twardzieli, nic więc dziwnego, że niejeden pan o nim marzy. Jest to samochód o ogromnej mocy 552 KM, szerokich oponach, wymagający silnej ręki, która go ujarzmi. Ma przy tym bardzo dobre zawieszenie oraz rewelacyjne hamulce. Model ten produkowany był we Włoszech w latach 2003 – 2013, a w roku 2008 został zmodyfikowany. Zmieniono w nim nie tylko wygląd nadwozia, ale także wydech i silnik. Od tego czasu w samochodach tych znajdują się silniki V10 o pojemności 5,5 litra, pozwalające osiągać maksymalną prędkość 325 km/h. Ceny samochodu rozpoczynają się od około 195 tys. Euro (w USA 222 tys. dolarów).

Porsche Carrera
Kolejny samochód marzeń pochodzi od naszych zachodnich sąsiadów. Porsche oferuje nam samochody sportowe o rozpoznawalnej i niezmienionej od wielu lat klasycznej linii. Porsche Carrera Turbo jest niewątpliwie jednym z marzeń wielu mężczyzn. Wrażenie robi zarówno jego wygląd, jak i dźwięk silnika oraz osiągi. Samochód wyposażony jest w 7-biegową dwusprzęgłową przekładnie (PDK) oraz system Porsche Traction Managment (PTM), który przenosi moment obrotowy na wszystkie koła. Prędkość maksymalna, jaką samochód ten osiąga, wynosi 315 km/h. Ponadto, wyposażony jest w skuteczne hamulce ceramiczne Porsche Ceramic Composite Brake (PCCB).

Powyższe przykłady pokazują, że samochody marzeń powinny robić wrażenie swoimi osiągami oraz nietuzinkowym, często sportowym wyglądem. Nie bez znaczenia jest przy tym komfort jazdy oraz bezpieczeństwo podróżujących, o które dbają liczne elektroniczne systemy.

Dodaj komentarz