Kolarstwo to zdecydowanie jedna z najbardziej popularnych dyscyplin sportu. W zależności od naszych upodobań, możemy traktować ją jako profesjonalny sport, lub podchodzić do niej czysto rekreacyjnie. Należy jednak pamiętać, że tylko profesjonalny sprzęt zapewni nam komfort jazdy i uchroni nas przed ewentualną kontuzją. Powinniśmy także zwracać uwagę na niezbędną konserwację i odpowiednio przygotować rower do jazdy już na początku sezonu wiosennego.
Po długiej przerwie…
Pamiętajmy, aby zawsze na pierwszym miejscu stawiać nasze bezpieczeństwo. Z tego powodu, za każdym razem gdy wyciągamy rower z garażu po długiej przerwie, powinniśmy pamiętać o przeglądzie. Takie podejście pozwoli nam nie tylko uniknąć ewentualnej kontuzji, ale również posłuży konstrukcji roweru i pozwoli zachować jego dobry stan na długie lata. W tym miejscu, warto podkreślić, że żywotność roweru ma ścisły związek z metodą jego produkcji. Tymi solidniejszymi pojazdami są rowery author.
O czym pamiętać podczas przeglądu
Przede wszystkim, rower powinien zostać wyczyszczony. Jednoślad spędził w piwnicy czy w schowku długi czas, zapewne adekwatny do powstałej na nim warstwy kurzu. Aby czyszczenie było skuteczniejsze, należy zdjąć tylne koło i łańcuch. Umożliwi to dostęp to zabrudzonych błotem zębatek. Należy je wyczyścić za pomocą szmatki nasączonej benzyną. Jeśli zależy nam na dokładnym czyszczeniu, za pomocą narzędzi, możemy zdjąć kasetę i umyć ją w pojemniku z benzyną. Przednie zębatki są łatwiej dostępne i można je wyczyścić bez zdejmowania. Po dokładnym wyczyszczeniu roweru, należy ocenić stan jego części. Sprawdzamy więc stopień wyciągnięcia łańcucha, stan hamulców oraz przerzutek. Jeśli okaże się, że hamulce lub przerzutki są zardzewiałe, należy je wymienić. Istotne jest również, aby po wyczyszczeniu i osuszeniu łańcucha, nasmarować go smarem, przeznaczonym specjalnie do łańcuchów rowerowych. Nie zapominajmy o dopompowaniu opon. Zalecane przez producenta ciśnienie znajdziemy na boku opony pod nazwą PSI. Pierwsza jazda po przeglądzie powinna odbyć się w bezpiecznych warunkach, najlepiej w mieście. Pamiętajmy, że jeśli nie potrafimy naprawić danej usterki, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u mechanika.
Pierwsze przejażdżki
Na początku sezonu rowerowego, powinniśmy także pamiętać o naszym ciele. Mięśnie nóg, pośladków, grzbietu, brzucha i ramion, które angażujemy podczas jazdy, zdążyły się zastać przez kilka miesięcy. Z tego powodu, przed pierwszą jazdą, warto wykonywać proste ćwiczenia jak przysiady, pompki czy wymachy. Ich efekty będa odczuwalne i widoczne tylko w przypadku regularnego treningu, dlatego warto ćwiczyć co najmniej trzy razy w tygodniu. Jazdę powinniśmy zacząć od krótkich tras po płaskim terenie. Nie dopuśćmy do tego, aby ból mięśni zniechęcił nas do dalszego treningu. Ważne jest również to, aby jazdę poprzedzać krótką rozgrzewką, a kończyć kilkuminutowym strechingiem. Rozciągnięcie mięśni, zwłaszcza nóg, zniweluje ryzyko występowania uciążliwych zakwasów.
Na początku sezonu rowerowego powinniśmy poświęcić uwagę zarówno naszemu ciału jak i sprzętowi. Pamiętajmy, że tylko solidnie skonstruowany jednoślad umożliwi nam długodystansowe wyprawy i zwiększy komfort treningu. Jeśli nie jesteśmy ekspertami i nie mamy pewności jaki rower zakupić, skonsultujmy się ze specjalistą lub wybierzmy pojazd ze sklepu rowerowego Giant.