Welcome to Our Website

Zimówki w kąt

Lada moment zimowa aura powinna nas na stałe opuścić. Warto więc pomyśleć o wymianie opon na letnie. Najlepiej zrobić to, gdy codzienne temperatury będą utrzymywały się w granicach 7-10 stopni.

Bezpieczeństwo i…

Niektórzy twierdzą, że z wymianą opon z zimowych na letnie nie ma się co spieszyć i że właściwie można to zrobić w dowolnym momencie. Ba! Jest też nawet grupa kierowców, która uważa, że wymiana zimówek jest po prostu nieopłacalna. Ich tok rozumowania jest prosty – skoro dobrze radzą sobie w śniegowych warunkach, to bez problemu uporają się z nagrzanym asfaltem. Nic bardziej mylnego. Musimy pamiętać, że mieszanka gumy w oponach zimowych i letnich jest inna. Przy wyższych temperaturach opony zimowe mogą więc stracić dobrą przyczepność, a przez to niebezpiecznie wydłuży się droga hamowania – w skrajnych przypadkach przy prędkości 100 km/h nawet o dystans długości 16 metrów. Na dodatek samochód na zimówkach latem nie jest wystarczająco stabilny, co może doprowadzić do utraty nad nim kontroli. Z wymianą opon najlepiej zgłosić się do serwisu wulkanizacyjnego – koszt usługi zależny jest od modelu samochodu, ale średnio wynosi od 70 do 100 złotych. Wymieniając opony w serwisie mamy pewność, że dodatkowo nasze koła będą prawidłowo wyważone.

…względy finansowe

Wiosną warto też wymienić zimówki na letnie opony ze względów czysto finansowych – te pierwsze zużywają się zdecydowanie szybciej. Poza tym głębsza rzeźba bieżnika to także większe opory toczenia, a co za tym idzie ,  większe zużycie paliwa. Miejmy też świadomość, że zimówki są robione z bardziej miękkiej mieszanki, a więc są bardziej podatne na przebicie. Pamiętajmy, aby podczas wymiany opon serwisant sprawdził głębokość naszego bieżnika – będziemy wtedy wiedzieć, czy na przyszły sezon szykuje nam się wydatek, czy możemy jeździć na do tej pory użytkowanych oponach. Eksperci twierdzą, że komplet opon powinno wymieniać się – oczywiście przy normalnym użytkowaniu – co pięć lat. Najlepiej jednak systematycznie kontrolować ich kondycję – co 1,5 tys. kilometrów. Porady i najnowsze wieści z motoryzacyjnego świata znajdziemy na stronie http://www.impwar.pl/

Dodaj komentarz