Welcome to Our Website

Problemy ze skrzynią biegów – jak sobie z nimi poradzić?

Skrzynia biegów jest jedną z najbardziej eksploatowanych części w samochodzie. Najczęściej spotykaną jest ta manualna, ze specjalną dźwignią służącą do zmiany biegów. Wskutek korzystania z auta, czasami ten element może ulec uszkodzeniu.

Pierwszymi objawami są zgrzytanie oraz zacinanie się. Nie należy ich lekceważyć, gdyż może to zagrozić nie tylko naszemu bezpieczeństwu, ale także życiu. Warto wiedzieć, jakie podjąć działania, aby sprawdzić, czy nie dzieje się nic niepokojącego z pojazdem.

Krok pierwszy i drugi

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, gdy dźwignia nie pracuje prawidłowo to poziom oleju w skrzyni biegów. Środek smarny daje możliwość swobodnej i sprawnej zmiany poziomów podczas jazdy. Brak odpowiedniej ilości oleju przekładniowego może doprowadzić nie tylko do zaburzeń funkcjonowania, ale także do uszkodzenia skrzyni biegów. W przypadku przekładni manualnych preferowany poziom oleju znajduje się w granicach od 1,2 do 2,5 litra.

Powodem problemów ze skrzynią biegów może być także nieodpowiedni styl jazdy. Chodzi m.in. niepoprawne operowanie dźwignią oraz zmiana poziomów jazdy bez wciśniętego sprzęgła. Inną przyczyną jest prowadzenie auta na za niskich obrotach. W efekcie zużywa się koło zamachowe i łożyska w skrzyni biegów. Odradza się również podróż z kołem dojazdowym, szczególnie w osi napędzanej, gdyż może dojść do zniszczenia dyferencjału.

Co dalej?

Samochód, jak i wszystkie jego części nie tylko się zużywają, ale również starzeją. Tysięczny przebieg wywiera wpływ na stan techniczny pojazdu. Zużyciu najczęściej ulegają poduszki mocujące sprzęgło, skrzynię lub/i dwumasowe, zapasowe koło.

Aby zapobiec eksploatowaniu skrzyni biegów jedynym rozwiązaniem są regularne wizyty w serwisie samochodowym. Dobre punkty naprawcze gwarantują wysoką jakość usług w swoim fachu, jednocześnie poprawiając działanie mechanizmów i przywracając ich doskonały stan fabryczny.

Więcej informacji na temat naprawy samochodów, dobrej jakości części do aut można przeczytać na stronie http://www.impwar.pl/.

Dodaj komentarz