Welcome to Our Website

Co oferuje hybrydowa Jetta od Volkswagena?

jettaVolkswagen zaprezentował podczas Genewskiego Salonu Samochodowego – jako europejską premierę – jeden z najefektywniejszych samochodów na świecie: Jettę Hybrid. W większości krajów Europy już rozpoczęła się sprzedaż tego oszczędnego Volkswagena.

Jetta Hybrid napędzana jest nowoczesnym silnikiem benzynowym (TSI o mocy 110 kW/150 KM) i silnikiem elektrycznym (20 kW). Pomimo doskonałych osiągów (0-100 km/h w 8,6 sekundy) Jetta z napędem hybrydowym zużywa średnio tylko 4,1 l paliwa na 100 km (emisja CO2 95 g/km). Ta sportowa limuzyna potrzebuje zatem o około 20 procent mniej paliwa, niż samochód z porównywalnym napędem konwencjonalnym. W ruchu miejskim oszczędność wynosi nawet 30 procent. Ponadto napęd hybrydowy pozwala przejechać z prędkością nawet do 70 km/h odległość dwóch kilometrów tylko na prąd (w zależności od ukształtowania terenu).

vw_jetta_hybrid_1984
vw_jetta_hybrid_1989
vw_jetta_hybrid_1997
vw_jetta_hybrid_2013
vw_jetta_hybrid_2022
vw_jetta_hybrid_2027

Ekstremalnie cicha. Po Touaregu Hybrid nowa Jetta Hybrid jest drugim modelem największego europejskiego producenta samochodów z hybrydowym napędem składającym się z silnika benzynowego i elektrycznego, łączącym minimalne zużycie paliwa z doskonałymi osiągami. Spokojnie pracujący silnik TSI, nowy układ wydechowy, zastosowanie nowej przedniej szyby z folią izolującą akustycznie, grubsze szyby boczne w drzwiach przednich i liczne inne rozwiązania sprawiają, że Jetta Hybrid jest jednym z najcichszych samochodów, jakie Volkswagen oferuje w tej klasie aut.

Wprowadzanie na rynek tej sportowej i przyjaznej dla środowiska limuzyny rozpoczęło się pod koniec 2012 roku, najpierw w Ameryce Północnej. Od teraz nową Jettę Hybrid można zamawiać także w pierwszych krajach Europy.

Silnik 1.4 TSI jest jednym z najnowocześniejszych silników benzynowych na świecie. Z pojemności 1395 cm3 ten czterocylindrowy, zgodny z zasadą downsizingu i niezwykle wytrzymały silnik, już przy prędkości obrotowej niewiele wyższej od prędkości biegu jałowego (od 1400 obr./min) rozwija moment obrotowy 250 Nm. Maksymalny moment obrotowy tego cichego TSI utrzymuje się na tak wysokim poziomie aż do 3500 obr./min. Ważący tylko 98 kilogramów silnik TSI razem z silnikiem elektrycznym tworzy hybrydowy zespół napędowy, który sprawia, że Jetta staje się sportową i wygodną limuzyną.

Moduł hybrydowy składający się z silnika TSI, sprzęgła i silnika elektrycznego. Silnik TSI razem z silnikiem elektrycznym i sprzęgłem wbudowanym między tymi dwoma jednostkami napędowymi tworzy moduł hybrydowy. Sprzęgło całkowicie odłącza silnik benzynowy, przy jeździe z wykorzystaniem energii elektrycznej lub tzw. „żeglowaniu” dzięki funkcji wolnobiegu (rozłączenie skrzyni biegów pozwala na swobodne toczenie się bez efektu hamowania silnikiem). Podczas jazdy z wykorzystaniem energii elektrycznej lub tzw. „żeglowaniu” (toczenie/ hamowanie) sprzęgło całkowicie odłącza silnik benzynowy.

Najnowocześniejsza technologia baterii. Energię do napędu silnika elektrycznego dostarcza bateria litowo-jonowa. Kompaktowy system akumulatorów umieszczony został za tylną kanapą i nie zmniejsza przestrzeni we wnętrzu samochodu. Bateria o masie 35,8 kg składa się z 60 pojedynczych ogniw o pojemności 5 Ah, napięcie maksymalne wynosi 220 V, a energia zmagazynowana w zestawie baterii wynosi 1,1 kWh. Nieustanna zmiana trybu ładowania i rozładowania w napędzie hybrydowym wymaga bardzo skutecznego chłodzenia baterii, które w tym przypadku zapewnione jest przez wentylator umieszczony bezpośrednio przy akumulatorach. Bateria musi być ponadto wyposażona we własny system sterowania przejmujący funkcję bezpieczeństwa, diagnozy i monitoringu oraz sterujący gospodarką cieplną. Odpowiednia do potrzeb wydajność wentylatora (między innymi w zależności od temperatury zewnętrznej i poboru mocy) umożliwia pracę baterii w optymalnym zakresie temperatur. W stanie spoczynku lub przy ewentualnej kolizji specjalne systemy zabezpieczające odłączają baterie.

Szybka przekładnia dwusprzęgłowa DSG. Za przeniesienie napędu na przednie koła odpowiedzialna jest automatyczna, działająca szybko i efektywnie 7-biegowa przekładnia dwusprzęgłowa DSG, która zrewolucjonizowała w Europie rynek automatycznych skrzyń biegów. Wyjątkowym rozwiązaniem jest tutaj połączenie napędu hybrydowego i DSG, czyli przyjemności jazdy i minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko. 7-biegowa przekładnia dwusprzęgłowa waży 74 kg i ma kompaktowe wymiary. Warto zauważyć, że dzięki zastosowaniu lekkich podzespołów masa Jetty Hybrid, mimo zainstalowanych baterii, zwiększyła się tylko o ok. 100 kg. Z dodatkowymi rozwiązaniami zwiększającymi bezpieczeństwo nowa Jetta Hybrid waży poniżej 1500 kg.

Ekologiczny napęd silnikiem elektrycznym. Jeżeli akumulator Jetty Hybrid jest wystarczająco naładowany, może ona przejechać do 2 km wykorzystując wyłącznie silnik elektryczny, czyli bez emisji CO2. Napęd elektryczny Jetty Hybrid włącza się automatycznie (przy prędkości poniżej 60 km/h) lub na żądanie kierowcy (do 70 km/h). W tym celu kierowca musi wcisnąć przycisk trybu elektrycznego E-Mode, który umieszczony jest przed dźwignią zmiany biegów. W obu przypadkach sprzęgło rozłącza silnik TSI od układu napędowego, obniżając w ten sposób zużycie energii i zwiększając zasięg jazdy na silniku elektrycznym. Elektryczny tryb jazdy pozwala uzyskać jedną trzecią możliwej oszczędności w modelu Jetta Hybrid.

Ładowanie baterii poprzez rekuperację. Podczas hamowania Jetta Hybrid przechodzi w tryb rekuperacji, który zamienia energię kinetyczną w energię elektryczną i magazynuje ją w akumulatorze.

Sposób działania jest następujący: gdy tylko kierowca zdejmie nogę z pedału gazu, sprzęgło odłącza silnik od układu napędowego pozwalając na swobodne toczenie się samochodu i redukując straty energii wynikające z hamowania silnikiem. Gdy kierowca wciśnie pedał hamulca, silnik elektryczny zaczyna pracować jak alternator, wytwarzając większy prąd ładowania, który magazynowany jest w akumulatorach. Energia ta jest wykorzystywana do zasilania wewnętrznej instalacji elektrycznej samochodu, podczas jazdy silnikiem elektrycznym.

Rekuperacja zapewnia jedną trzecią możliwej oszczędności w zużyciu paliwa.

W mieście TSI milknie tak często, jak to tylko możliwe. Gdy samochód porusza się w mieście, a kierowca wciśnie hamulec, to pod warunkiem, że akumulator jest wystarczająco naładowany, silnik benzynowy Volkswagena zostanie wyłączony. Ogrzewanie, klimatyzacja i urządzenia wymagające zasilania jak np. system audio, nadal działają. Interesujący jest fakt, że inaczej niż przy konwencjonalnych systemach, silnik benzynowy w Jetta Hybrid zostaje nie tylko wyłączony, lecz również odłączony przez sprzęgło od układu napędowego, aby przy ponownym uruchomieniu samochodu (przy wystarczająco naładowanym akumulatorze) umożliwić alternatywnie do napędu benzynowego, także jazdę w trybie elektrycznym. Możliwie jak najczęstsze wyłączanie silnika spalinowego przynosi kolejną jedną trzecią oszczędności zużycia paliwa.

,,Żeglowanie’’ z wyłączonym silnikiem TSI. Gdy przy wyższych prędkościach (do 135 km/h) kierowca zdejmie nogę z gazu, silnik TSI zostaje wyłączony i odłączony sprzęgłem od układu napędowego, aby wyeliminować hamowanie silnikiem. W rezultacie Jetta Hybrid toczy się swobodnie i nie zużywa przy tym paliwa.

Podwójna siła. Jeżeli dźwignia zmiany biegów znajduje się w przełożeniu „S” lub w trybie manualnym, układ napędowy przy mocnym wciśnięciu pedału gazu reaguje maksymalną mocą połączonych silników TSI oraz elektrycznego. To samo dotyczy klasycznego kickdownu (szybkie wciśnięcie pedału przyspieszenia do oporu). W tym przypadku moc silnika elektrycznego i TSI łączy się, osiągając maksymalnie 125 kW/170 KM przenoszone przez DSG na przednie koła. W żargonie technicznym taka współpraca obu silników nazywana jest boostowaniem. Dzięki niemu znacznie skraca się np. czas manewru wyprzedzania, co zwiększa bezpieczeństwo czynne.

Napęd silnikiem benzynowym. Przy szybkiej jeździe i/lub niskim poziomie naładowania akumulatora Jetta Hybrid napędzana jest tylko silnikiem TSI. W takim przypadku silnik TSI dostarcza więcej mocy, niż jest potrzebne do samego napędu samochodu. Natomiast w przypadku jego awarii należy zorientować się jaka jest najlepsza laweta Częstochowa. Nadmiar mocy jest odpowiednio wykorzystywany: w zależności od aktualnego stanu naładowania akumulatora dodatkowa energia przekazywana jest poprzez silnik elektryczny, pracujący w tym przypadku jako alternator, do zespołu baterii. Tak zwane aktywne fazy ładowania są tak skoordynowane z fazami jazdy z wykorzystaniem napędu elektrycznego, aby możliwe było uzyskanie jak najniższego zużycia paliwa.

Nowe menu. Wszystkie istotne tryby pracy pokazywane są na wyświetlaczu. Kierowca wywołuje te informacje korzystając z menu. W punkcie menu „Hybrid” prezentowany jest aktualny sposób napędu w formie grafiki przepływu energii ze strzałkami wskazującymi kierunek. Dodatkowo wyświetlany jest stan naładowania akumulatora. Bezpośrednio pod tą grafiką znajduje się tak zwany ePowermeter, który pokazuje względną moc silnika elektrycznego. ePowermeter jest aktywny tylko w trybie pracy „jazda elektryczna”, „E-Mode” i „boostowanie”.

Powermeter pokazuje, co robi napęd hybrydowy. Bardzo duże znaczenie posiada także Powermeter (nie mylić z ePowermeter). Jest to wyświetlacz wielofunkcyjny, znajdujący się w miejscu obrotomierza, który informuje kierowcę o aktualnym trybie pracy Jetty Hybrid, na przykład o gotowości do jazdy (Ready), rekuperacji (Charge), trybie ekonomicznym (Eco), boostowaniu (Boost) lub trybie tylko z silnikiem benzynowym TSI (Off). Ponadto na wskaźnikach wyświetlane są informacje o automatycznej jeździe z napędem elektrycznym oraz o manualnie wybranym przez kierowcę trybie elektrycznym (E-Mode).

Czytelna informacja o oszczędności. Wyświetlacz systemu audio został także włączony w strategię eko-informacji, której celem jest wyjątkowo ekonomiczny sposób jazdy. Podmenu „Zero Emission” umożliwia obejrzenie graficznej prezentacji czasu jazdy bez emisji spalin. Wartości „zero emisji” są przedstawiane w formie diagramu belkowego w procentach, przy czym częstotliwością pomiarową jest minuta jazdy. Wartość 100 procent oznacza, że w danej minucie Jetta Hybrid poruszała się całkowicie bez emisji spalin, czyli z wyłączonym silnikiem TSI. Maksymalnie analizowany czas to 30 minut.

Jetta Hybrid Highline. Do wyposażenia seryjnego Highline należą:

aplikacje wykończenia wnętrza Lithium
automatyczna klimatyzacja
chromowane listwy na osłonie chłodnicy
chromowane obramowanie dolnych wlotów powietrza
światła tylne i oświetlenie tablicy rejestracyjnej w technologii led
gałka dźwigni zmiany biegów i dźwignia hamulca ręcznego obszyte skórą, z szarym szwem ozdobnym
gniazdko 12V w bagażniku
kieszenie w oparciach przednich foteli
komfortowe przednie fotele z regulacją w 4 płaszczyznach (do przodu/ do tyłu, góra/ dół, oparcie do przodu/ do tyłu, podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa w górę/ w dół)
napis „Hybrid” (na osłonie chłodnicy, przednich błotnikach i pokrywie bagażnika), na niebieskim tle
obręcze ze stopu metali lekkich (17-calowe) Queensland z oponami 225/45 zoptymalizowanymi pod kątem oporów toczenia
osłony progów (pakiet aerodynamiczny)
pakiet Chrom (m.in. pokrętło świateł i pokrętła klimatyzacji)
radio z odtwarzaczem RCD 510 (ze wskaźnikiem przepływu energii, funkcją odtwarzania formatu MP3, wewnętrzną zmieniarką na 6 płyt CD i ośmioma głośnikami)
środkowe podłokietniki (z przodu ze schowkiem)
tapicerka siedzeń Garden
wielofunkcyjna kierownica obszyta skórą, z funkcją Tiptronic, z szarym szwem ozdobnym
Pakiet zimowy: podgrzewane fotele, podgrzewane dysze spryskiwaczy, spryskiwacze reflektorów, kontrolka poziomu płynu spryskiwaczy
tempomat
wyświetlacz wielofunkcyjny z informacją o bieżących parametrach układu napędowego oraz baterii
reflektory bi-ksenonowe
reflektory przeciwmgielne z funkcją statycznego doświetlania zakrętów
kolorowy wyświetlacz wielofunkcyjny Premium
Pakiet czujnik deszczu: automatycznie przyciemniane lusterko wsteczne, czujnik deszczu, czujnik zmierzchu z funkcją Coming/Leaving Home
przyciemniane szyby tylne boczne oraz tylna
tylny spojler na klapie bagażnika

Dodaj komentarz