Welcome to Our Website

Czy warto często wymieniać olej w silniku?

Niestety żaden silnik nie jest wieczny. Z czasem zużyciu ulegają mechaniczne elementy, a praca jednostki napędowej staje się coraz mniej wydajna. Czy jest jakaś recepta na to, aby temu zapobiec? Całkowicie się nie da, gdyż czas oraz przejechane kilometry robią swoje, lecz proces destrukcji można znacznie opóźnić. W jaki sposób? Po prostu – wymieniając olej.

Gorące dyskusje
Swego czasu w sieci rozgorzała intensywna dyskusja na temat konieczności wymiany oleju w silniku. Pojawiło się bowiem wielu zwolenników teorii, że środka smarnego w silniku wymieniać nie trzeba, a samochód bez względu na to i tak przejedzie kilkaset tysięcy kilometrów. Wszystko zaczęło się od słów emerytowanego Holendra, który dowodził, że nigdy nie wymieniał w swoim aucie środka smarnego, a udało mu się przejechać aż 350 tysięcy km. Co o tym sądzić? Mechanicy i osoby zgłębiające tematykę konstrukcji pojazdów nie odnoszą się do tej teorii pozytywnie.

Olej wymieniaj!
Podczas pracy silnik rozgrzewa się, a znajdujące się wewnątrz metalowe elementy, poprzez ocieranie o siebie, wytwarzają mikroskopijne opiłki, które trafiają m.in. do oleju. Najgorsza dla jednostki napędowej jest jazda po mieście. Stanie w korkach, zatrzymywanie na światłach i wszędobylski pył nie poprawiają właściwości smarnych oleju. Nierozgrzana do odpowiednio wysokich temperatur ciecz smarna (a taka sytuacja ma miejsce zwłaszcza podczas pokonywania krótkich tras) stopniowo traci swoje pozytywne właściwości i łatwo miesza się z paliwem. Zbyt długi czas między jedną a drugą wymianą oleju może skutkować wytrącaniem się w silniku nagaru oraz wzrostem jego lepkości. Większa niż zalecana lepkość oleju przyczynia się do słabszego smarowania – olej nie będzie w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków silnika. Te argumenty powinny jasno przemówić nawet do tych osób, które uważają, że oleju wymieniać nie trzeba.

Czyli wymieniamy, ale jak często?
Wśród posiadaczy pojazdów pytanie o częstotliwość wymiany oleju silnikowego powtarza się dość często. Zanim zaplanujemy całą operację, zapoznajmy się z książką serwisową lub instrukcją naszego samochodu. Producenci zawsze sugerują co ile mniej więcej tysięcy kilometrów albo po jak długim okresie należy wlać nowy olej. Warto jednak dodać, że w niektórych sytuacjach warto przyśpieszyć wymianę cieczy smarującej nasz silnik. Zwłaszcza wtedy, gdy często jeździmy na krótkich odcinkach, w miejskich korkach i od jednej sygnalizacji świetlnej do drugiej. Kolejną kwestią jest samochód z instalacją LPG. W takim aucie powinniśmy wymieniać olej częściej, niż zalecają producenci. Zastanówmy się także nad swoim stylem jazdy – jeżeli preferujemy ostre przyśpieszenia, czy też często obciążamy samochód poprzez np. holowanie przyczep, to również warto, byśmy rozważyli skrócenie interwały między jedną, a drugą operacją.

Nie zapomnij o filtrze!
Olej i filtr oleju zawsze wymieniajmy razem. Filtr zbiera zanieczyszczenia, a co za tym idzie – dbajmy o to, by wlewając świeżą ciecz, nie zanieczyścić jej od razu brudem ze starego filtra. Ponadto kupując filtr, dobierzmy go do naszego modelu samochodu. Na rynku funkcjonują bowiem różne rodzaje tych elementów, które różnią się przede wszystkim wielkością. Jeżeli zdecydujemy się np. na zbyt duży filtr (niedopasowany do modelu naszego auta), wtedy podczas wymiany może się okazać, że najzwyczajniej się nie zmieści.

Decyduj z głową
Postarajmy się dobierać olej oraz filtr oleju do naszego samochodu, uwzględniając jakość tych produktów. Unikajmy artykułów typu „no name”, lepiej wybrać markowy olej, który został sprawdzony przez rzesze użytkowników. Przyjrzyjmy się markom Castrol, Liqui Moly oraz Elf. Są to znane firmy, które od lat specjalizują się w produkcji wysokiej jakości, zróżnicowanych olejów do aut i nie tylko. Warto poczytać opinie użytkowników w sieci lub zapytać swojego mechanika. Ważne jednak, by zaufać doświadczeniu i sprawdzonym produktom. Na nocar.pl znajdziecie tylko wysokiej jakości, wyselekcjonowane oleje silnikowe. Dbamy o staranny dobór asortymentu na naszym sklepie, by jego jakość oraz trwałość spełniła wymagania nawet wymagających użytkowników.

Źródło zdjęć: pixabay.com, nocar.pl

Dodaj komentarz