Welcome to Our Website

Drgania kierownicy – co może być przyczyną?

Jazda samochodem to dla wielu ludzi przyjemność. Jednakże, gdy zaczyna dziać się coś niepokojącego, to chęci maleją, a głowę zajmują myśli o zbliżających się wydatkach związanych z naprawą auta. Gdy zaczyna drgać kierownica, to pierwsze co nam przychodzi na myśl, to zużyte tarcze hamulcowe. Czy jest to jedyna przyczyna drgań? Czytajcie dalej.

Drgania podczas hamowania

Jest to dość powszechne zjawisko, które może pochodzić od układu hamulcowego. Przyczyną drgań są krzywe tarcze hamulcowe. W przypadku gdy drgania nadwozia zwiększają swoją siłę w trakcie gwałtownego hamowania przy dużych prędkościach, to znak, że tarcze hamulcowe powinny być wymienione lub przetoczone, w zależności od ich stanu. Aby mieć pewność, że to bez wątpienia wina tarczy, należy zaobserwować dodatkowy objaw w postaci delikatnego pulsowania pedału hamulca.

Jaka jest przyczyna krzywienia się tarcz? Może to być np. wjazd w kałużę po ostrym hamowaniu. Woda, która opada na rozgrzaną tarczę, powoduje jej nierównomierne stygnięcie, skutkiem czego jest jej krzywienie. Zanim zdecydujemy się na wymianę tarczy lub ich przetoczenie, warto zasięgnąć opinii doświadczonego mechanika http://www.impwar.pl/.

Niewyważone koła

Szacuje się, że jest to podstawowe źródło odpowiadające za  występowanie drgań. Niejednokrotnie podczas jazdy odpada dodatkowy ciężarek, w wyniku czego masa jest nierównomiernie rozłożona. Wraz z ruchem obrotowym koła, wpływa to na powstawanie sił odśrodkowych. Najłatwiejszym sposobem na eliminacje drgań jest ponowne wyważenie kół.

Zawieszenie

Częste drgania są spowodowane także usterkami zawieszenia, tj. luzami na sworzniach lub na wyeksploatowanych tulejach metalowo-gumowych wahaczy. Źródłem problemów może być również niepoprawna geometria zawieszenia. Aby zniwelować drgania, należałoby wymienić określone części zawieszenia lub układu kierowniczego, a następnie ustawić geometrię w warsztacie samochodowym.

Układ napędowy

Jest uszkodzony, jeśli drgania występują tylko podczas zwiększania prędkości samochodu.

Jak widać powodów drgań kierownicy może być dużo. Najlepiej udać się do mechanika i rozwiązać problem, gdyż wpływa on na nasze bezpieczeństwo na drodze.

Dodaj komentarz