Welcome to Our Website

Kredyt celowy na samochód w pigułce / kredyty samochodowe

Po polskich drogach jeździ coraz więcej pojazdów mechanicznych. Okazuje, że wzrasta również wartość samochodów, które zostają zarejestrowane na terenie naszego kraju. Ogromna część z nich jest finansowana przy wykorzystaniu zewnętrznych źródeł wsparcia. Takim są bardzo często kredyty celowe. Dowiedz się więcej o kredytach na samochód.

 

Kredyt na samochód – charakterystyka

Okazuje się, że kredyty samochodowe to najczęściej zaciągane zobowiązania celowe. Wszystko dlatego, że są udzielane na preferencyjnych warunkach. Kredytobiorca zobowiązuje się do przedstawienia dokumentu zakupu pojazdu, który dla banku będzie dodatkowym zabezpieczeniem w przypadku ewentualnej niewypłacalności swojego klienta.

Dzięki temu kredytobiorca może liczyć na nieco niższe raty, wydłużony okres trwania kredytu, a nawet dodatkowe bonusy. Banki oferują rabaty na określonych stacjach benzynowych czy w sklepach z akcesoriami samochodowymi. Ogromnym atutem jest również fakt, że kredytobiorca od razu staje się właścicielem pojazdu.

Kto może zaciągnąć kredyt samochodowy?

Procedura ubiegania się o kredyty samochodowe jest dokładnie taka sama jak w przypadku innych zobowiązań kredytowych. Cieszy fakt, że kredyt na samochód może otrzymać nie tylko firma, ale również osoba prywatne.

Głównym czynnikiem jest oczywiście zdolność kredytowa, czyli odpowiednia wysokość miesięcznych dochodów. Analityk banku musi mieć pewność, że kredytobiorca będzie w stanie spłacać miesięczne raty. Jak już wspomnieliśmy, tego rodzaju kredyt celowy udzielany jest na preferencyjnych warunkach, więc wiarygodność kredytobiorcy wzrasta już poprzez sam zakup auta. W razie problemów finansowych można przecież samochód sprzedać.

Na jakie pojazdy można zaciągać kredyty samochodowe?

Kredytobiorcy mogą wybierać pośród aut nowych, ale też tych używanych. Pojazd może pochodzić z komisu bądź od prywatnego właściciela. Co ważne, kredyty samochodowe udzielane są nie tylko na samochody osobowe. Można je zaciągać też na ciężarówki, busy i inne pojazdy mechaniczne, które wymagają rejestracji.

Coraz częściej Polacy korzystają z tej formy finansowego wsparcia, by cieszyć się motocyklem, skuterem, quadem, jachtem czy motorówką.

Kredyt na samochód a leasing – podstawowe różnice

Konkurencyjną dla kredytów samochodowych ofertę przedstawiają leasingodawcy. Warto jednak przybliżyć podstawowe różnice, które charakteryzują tego rodzaju produkty.

Pamiętajmy, że z leasingu mogą korzystać tylko firmy, a pojazd mechaniczny nie może pochodzić od prywatnego właściciela – podstawą jego nabycia jest w tym przypadku faktura. Leasingobiorca nie staje się też właścicielem auta, ale jedynie go wypożycza. Dopiero po spłacie ostatniej raty leasingowej może go wykupić i zarejestrować na siebie.

Leasing jest najczęściej umową, która przebiega w krótszym terminie niż kredyty samochodowe. Oznacza to, że miesięczne raty są wyższe.

Dodaj komentarz