Welcome to Our Website

Jak sfinansować zakup auta na firmę?

Właściciele działalności gospodarczych mają do wyboru co najmniej kilka źródeł finansowego wsparcia, biorąc pod uwagę potrzebę zakupu firmowego auta. Decyzję o wyborze konkretnego instrumentu warto dokładnie przemyśleć. Wiele bowiem zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji i możliwości firmy.

Zanim przedsiębiorca zdecyduje się na auto

Przed zaciągnięciem kredytu na samochód, podpisaniem umowy leasingowej, wydaniem ostatnich oszczędności czy środków koniecznych na inne inwestycje, właściciel firmy powinien odpowiedzieć sobie na pytania: – Czy samochód jest w tym momencie rzeczywiście niezbędny? – Jak nowy samochód wpłynie na rozwój firmy? – Jaki samochód potrzebuje firma? – Czy firmę stać na comiesięczne zobowiązania finansowe związane z nowym zobowiązaniem? – Czy miesięczne raty i dodatkowe koszty związane z użytkowaniem pojazdu nie zachwieją kondycją finansową firmy? – Jaki jest stan majątkowy firmy? – Jaka jest sytuacja podatkowa firmy?

Kredyt samochodowy dla firm

Kredyt na samochód to jeden z najczęściej wybieranych produktów banków, na jakiego zaciągnięcie decydują się przedsiębiorcy. Wszystko dlatego, że jest to kredyt celowy, a więc najczęściej przyznawany na preferencyjnych warunkach. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że pojazd od razu staje się własnością firmy. Właściciel może więc nim dowolnie dysponować. Może go użytkować, użyczać, wynajmować, a nawet sprzedać, jeśli zajdzie taka potrzeba. Warto też zaznaczyć, że kredyt samochodowy dla firm można wrzucać w koszty firmy. Co prawda tylko część odsetkową tego zobowiązania, ale to i tak spora ulga w obciążeniu podatkowym.

Leasing

Na leasing decydują się najczęściej ci przedsiębiorcy, których firmy wykazują zbyt wysoki przychód. Jego największą zaletą jest możliwość wrzucania raty leasingowej w koszty, dzięki czemu zobowiązanie podatkowe znacznie maleje. Wadą jest zaś to, że auto nie staje się własnością firmy. Co prawda można je wykupić od firmy leasingowej po całkowitej spłacie, ale do tego czasu jego właścicielem jest firma leasingowa. To nierzadko spore ograniczenie dla działalności gospodarczej. Auto może być użytkowane tylko przez wskazane osoby i w konkretnym celu.

Wynajem auta

To z kolei dobra opcja dla tych, którzy nie widzą potrzeby inwestowania w samochód dużych pieniędzy. Najczęściej to ci przedsiębiorcy, którzy rzadko korzystają z samochodu, raczej są to okazjonalne przypadki. Koszty wynajmu auta również wrzuca się w koszty, co obniża obciążenie podatkowe, jakie ciąży na firmie.

Gotówka

Najmniej właścicieli firm decyduje się na taką inwestycję, przeznaczając na ten cel gotówkę. Okazuje się, że chociaż niejedną firmę stać na nabycie auta bez zaciągania zobowiązań, to takie mogą przynosić jeszcze więcej korzyści. Kredyt samochodowy dla firm buduje przecież świetną historię kredytową, zmniejsza też wysokość koniecznych do zapłaty podatków. Co więcej, wolne środki można wtedy przeznaczyć na innego rodzaju inwestycje albo po prostu dbać o stabilną sytuację finansową firmy. Zakup auta za gotówkę to swoiste zamrażanie pieniędzy.

Dodaj komentarz