Welcome to Our Website

Jakie części samochodowe najczęściej podlegają wymianie?

Set of auto parts on the old wood background.

Okresowa wymiana części to naturalna kolej rzeczy w życiu każdego samochodu. Długa eksploatacja, wysokie obciążenia i nieprzyjazne warunki pracy sprawiają, że wiele komponentów ulega zużyciu, traci swoje właściwości i funkcjonalność, aż wreszcie się psuje. Jednak niektóre z nich są bardziej niż inne narażone na takie usterki. Oto lista najczęściej wymienianych części samochodowych.

Opony

Ponieważ opony to jedyne części samochodu, które mają stały kontakt z podłożem, są one również w największym stopniu narażone na uszkodzenia. Co może wywoływać te uszkodzenia?

„Uszkodzenia opon powstają przede wszystkim w kontakcie z przedmiotami i przeszkodami, na które najedziemy poruszając się po drogach – mówi przedstawiciel firmy ZizakoRyzyko wzrasta szczególnie na drogach nieutwardzanych oraz bardzo zniszczonych. Jednak błędne jest przekonanie, że jeśli samochód stoi przez długi czas na parkingu czy w garażu, opony się nie zużywają. Wręcz przeciwnie – długotrwałe, jednakowe obciążenie powoduje, że opona zacznie się z czasem odkształcać. Żeby tego uniknąć należy co jakiś czas przestawić auto”.

Olej silnikowe i filtr oleju

Teoretycznie olej silnikowy powinien być wymieniany zgodnie z zaleceniami producenta, w praktyce jednak wiele zależy od faktycznego stopnia jego zużycia. Należy pamiętać, że od jakości oleju w dużej mierze zależy żywotność całego układu napędowego naszego samochodu, dlatego nie warto lekceważyć tej kwestii – im świeższy, czystszy olej, tym mniejsze ryzyko awarii auta. Wraz z wymianą oleju wymienia się również filtr, oczyszczający płyn z drobnych zanieczyszczeń.

Elementy układu hamulcowego

Przede wszystkim chodzi tutaj o klocki hamulcowe, które narażone są na ogromne tarcia podczas jazdy. Ich żywotność uzależniona jest między innymi od tworzywa, z którego je wykonano oraz preferowanego stylu jazdy – przy dynamicznej jeździe niskiej jakości klocki zużywają się już po kilku tysiącach kilometrów. Skuteczność tych części samochodowych ma niebagatelne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa, dlatego nie warto na nich oszczędzać.

Filtry

Wspomnieliśmy o filtrach oleju – to nie jedyne filtry spotykane w konstrukcji auta. Dużą rolę odgrywają również filtry paliwa oraz powietrza. Podobnie jak w przypadku filtra oleju ich rolą jest chronienie silnika przed zanieczyszczeniami, takimi jak brud pochodzących z dróg, cząsteczki metalu, asfaltu, gumy… Tak samo jak filtr oleju, również te filtry mają określoną przepustowość i po pewnym czasie nie będą już w stanie przyjąć więcej zanieczyszczeń. O tym, że filtr powietrza należy wymienić przekonamy się m.in. po brzydkich zapach w kabinie oraz zaparowanych szybach. Filtry zaleca się wymieniać co około 15 tysięcy kilometrów, czyli mniej więcej po roku eksploatacji.

Dodaj komentarz