Welcome to Our Website

Kredyt samochodowy – jak wybrać najkorzystniejszy?

Kredyt samochodowy jest bardzo popularnym i chętnie wykorzystywanym narzędziem finansowania zakupu pojazdu. Zobacz na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy na kredyt samochody, należy dobrze przemyśleć, który bank przedstawia najlepszą ofertę. Podpowiadamy czym się kierować przy wyborze tego produktu bankowego?

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy jest rodzajem kredytu celowego, który udzielany jest przez bank lub inną firmę na zakup samochodu. Ten rodzaj kredytu może zostać udzielony zarówno na zakup nowego samochodu z salonu, jak i na kupno starszego, używanego auta. Z reguły nie ma też znaczenia, gdzie kupujemy samochód: w salonie, komisie, na giełdzie samochodowej czy od osoby prywatnej. Coraz więcej instytucji finansuje również auta sprowadzane zza granicy.

Zabezpieczenie kredytu samochodowego

Banki stosują kilka rodzajów zabezpieczeń kredytu samochodowego: zastaw rejestrowy, przewłaszczenie na zabezpieczenie lub depozyt karty pojazdu. Dodatkową formą zabezpieczenia jest też cesja praw z polisy AC.

Dzięki zabezpieczeniu na pojeździe kredyty samochodowe są niżej oprocentowane, niż produkty kredytowe przeznaczone na dowolny cel takie jak, kredyty gotówkowe. W ten sposób banki zmniejszają bowiem ryzyko udzielenia kredytu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu samochodowego?

Banki rozkładają koszty kredytu na różne elementy, w tym oprocentowanie, prowizję, rzadziej opłatę przygotowawczą czy składkę na ubezpieczenie spłaty kredytu w razie śmierci, bądź utraty pracy.

Wysokość oprocentowania kredytu samochodowego bywa różna w zależności od tego, co jest przedmiotem zakupu: auto nowe czy używane. W tym drugim przypadku istotny będzie wiek pojazdu. Często im starsze auto, tym wyższe będzie oprocentowanie. To samo może dotyczyć okresów spłaty. Im dłuższy, tym gorsze miejsce w tabelce zawierającej stawki procentowe stosowane przez kredytodawcę. Wysokość oprocentowania może też zależeć od wysokości wkładu własnego. Najlepiej traktowani są klienci, którzy deklarują i są w stanie pokryć z własnej kieszeni znaczną część ceny samochodu.

Innym istotnym składnikiem kosztów kredytu samochodowego są opłaty dodatkowe, głównie prowizja za przyznanie kredytu samochodowego. Warto negocjować z bankiem o wysokości prowizji za udzielenie kredytu. Często banki same obniżają prowizję klientom, którzy wcześniej się z nimi związali (mają konto osobiste lub inny kredyt).

Kredyty samochodowe zaciągane na kwoty niższe niż 80 000 zł podlegają ustawie o kredycie konsumenckim. Zatem banki udzielające takich kredytów muszą klientowi podać wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytu, jego koszt całkowity oraz wszystkie dodatkowe składniki. Dzięki tym informacjom będziesz dokładnie wiedzieć, ile faktycznie musisz za kredyt zapłacić. Innym przywilejem kredytobiorcy pragnącego zaciągnąć kredyt do 80 tyś. zł, jest możliwość odstąpienia od umowy kredytowej w ciągu 10 dni od jej podpisania. Masz zatem czas, by bardzo dokładnie zgłębić się we wszystkie warunki kredytu.

Dodaj komentarz