Welcome to Our Website

Przygotuj swoje auto na lato

Zbliżający się okres letni zawsze jest powodem do tego, aby po zimie przyjrzeć się swojemu autu bliżej. To prawda, że każdy samochód musi obowiązkowo przejść badanie techniczne w stacji kontroli pojazdów, aczkolwiek po takim badaniu przez rok użytkujemy pojazd i w tym czasie sami musimy dopatrzeć wielu spraw związanych z jego sprawnością.

Istotne jest zupełnie wszystko np. wymiana ogumienia na opony letnie, sprawdzenie wszystkich płynów, bądź też ich wymiana po zimie, oraz wiele innych rzeczy. Nie mniej istotne jest to, aby sprawdzić co puka czy stuka pod maską. Oczywiście wiele rzeczy możemy zrobić sami, ale nie wszystko. Jeśli samochód wymaga większych napraw, których sami nie możemy lub nie potrafimy wykonać warto Odwiedzić warsztat mechanika. Czasami do wymiany są niektóre części samochodowe, uszczelki do jakich my nie mamy warunków się dostać itp. Im bardziej o swoje auto zadbamy przed okresem letnim, tym możemy być pewni, że nie zawiedzie nad podczas wyjazdu na urlop lub zwykłych codziennych przejażdżek. Większość kierowców stara się zadbać o samochód przed każdą porą zimową, a już w szczególności przed zimą i latem. Niemniej, wielu skupia się na szeregu spraw, a zapomina o zadbaniu o ogumienie.

Opony – kupić nowe czy jeździć na starych?

Przygotowując się do sezonu letniego koniecznie powinniśmy sprawdzić w jakim stanie jest ogumienie naszego pojazdu. Przede wszystkim jeśli użytkujemy opony sezonowe musimy dokonać wymiany. Zimowe zdejmujemy, a zakładamy letnie. Zanim jednak założymy ogumienie przystosowane na okres letni powinniśmy dobrze się przyjrzeć każdemu z osobna. Jeśli którakolwiek z opon jest wątpliwej jakości bez wątpienia nie możemy jej zakładać na tzw. co będzie to będzie. W momencie, gdy ogumienie jest w idealnym, bądź dobrym stanie możemy przystąpić do wymiany. Właściciele aut, którzy użytkują wyłącznie ogumienie całoroczne również muszą przed okresem letnim dokonać analizy ich jakości. Bardzo dobrze wiemy, że zimą panują zupełnie inne warunki pogodowe, a co za tym idzie opony zwyczajnie mogły się zużyć. Proponuje się poświęcić na to trochę czasu. Warto ogumienie zdjąć, oczyścić, oraz dokładnie obejrzeć. Jeśli jest w dobrym lub bardzo dobrym stanie wystarczy zakonserwować specjalnymi preparatami i założyć ponownie. W takich przypadkach nie ma powodu, aby tracić pieniądze. Z kolei każda najmniejsza obawa, iż któraś z opon nie wygląda najlepiej powinna skłonić nas do inwestycji. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, natomiast zużyte opony na jakich jeździ dość dużo osób często są powodem kolizji lub wypadków na drogach. Nie od dziś wiadomo, że ogumienie potrafi eksplodować. Najczęściej są to opony zużyte po całości, tudzież punktowo.

Sprawdzamy pozostałe elementy auta

Z racji tego, że ogumienie jest tylko jedną z podstaw właściciel auta powinien przejść do kolejnych kwestii. Po zimie warto sprawdzić wszystkie płyny. Oczywiście, jeśli chodzi o płyn do spryskiwaczy zamieniamy na letni. Koniecznie powinniśmy posprawdzać żarówki zarówno świateł, jak też kierunkowskazów. Nie bez znaczenia jest także wygląd zewnętrzny i wewnątrz samochodu. Każdy kierowca wie, że zimą nie mamy zbyt częstej możliwości mycia pojazdu. Niskie temperatury nawet nie są zalecane, aby korzystać z myjni. Dlatego kiedy nadchodzi lato dobrze by było samochód odświeżyć wewnątrz przez pranie tapicerki i czyszczenie wszystkich innych plastikowych, oraz metalowych elementów. Podobnie jest z karoserią auta. Powinno zostać oczyszczone po solance którą polewane są drogi zmową porą, i zabezpieczone np. woskowaniem. Tak zadbany samochód bez wątpienia nie zawiedzie. Oczywiście nikt nie siedzi w częściach, które mimo naszych starań mogą odmówić posłuszeństwa. Niestety, naocznie trudno nam to stwierdzić i dopóki auto nie daje w postaci dźwięków nam znać, iż z daną częścią dzieje się coś nie tak, sami nie zawsze możemy to rozpoznać, aby wyprzedzić usterkę i wcześniej dokonać wymiany.

Dodaj komentarz