Welcome to Our Website

Wymiana oleju a żywotność silnika

Stary lub zużyty olej ma bardzo duży wpływ na pracę silnika. Jeśli jego wymianę odkładamy z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień, warto wiedzieć,  jakie konsekwencje to za sobą niesie.

Rola oleju

Olej silnikowy ma na celu pozostawienie na powierzchni elementów, które są względem siebie w ruchu, bardzo cienkiej warstwy oleju. Czemu ma to służyć? Przede wszystkim zmniejszeniu tarcia między tymi elementami do minimum.

Skutki jazdy ze zużytym olejem

Olej powinno się wymieniać średnio co 15 tysięcy przejechanych kilometrów http://www.impwar.pl/. Jednak wielu kierowców o tym zapomina lub odkłada to na później. Jakie mogą być tego konsekwencje? Po pierwsze: obrócenie się panewek korbowodowych. Im bardziej olej jest zużyty, tym panewka jest mniej chroniona przed obciążeniem. Skutkiem tego jest wzrost temperatury, który powoduje przemieszczenie się panewki. W następstwie kanał olejowy się zatyka. Po drugie: zużycie turbosprężarki. Gdy w samochodzie jest wyeksploatowany olej, a mimo to nadal nim jeździmy, może dojść do uszkodzenia wirnika, w którym wyciera się bieżnia wałka turbosprężarki oraz łożyska. Powoduje to powstawanie na nich głębokich rys. Co więcej, zanieczyszczony olej prowadzi do rozkalibrowania łożyska i tworzenia się bruzd. W efekcie zostaje uszkodzony wałek i obudowa. Ponadto zużyty olej jest przyczyną zatykania się kanalików smarowania turbiny, co kończy się jej zatarciem. Po trzecie: zatkanie się sitka olejowego. Wysłużony olej sprawia, że na dnie miski olejowej zbiera się gęsta maź, która zanieczyszcza układ tłoczenia (sitko oraz filtr oleju). W konsekwencji zatkane sitko powoduje obrócenie się panewek korbowodowych i zatarcie silnika. Po czwarte: uszkodzenie elementów składowych silnika. Gdy olej silnikowy nie jest tak lepki, jak być powinien, pogarsza się smarowanie. Prowadzi to do zerwania tzw. filmu olejowego pomiędzy cylindrem a tłokiem, ponieważ zużyty olej nie podołał rozpraszaniu sadzy i neutralizowaniu kwaśnych związków, które pochodzą ze spalania. Dodatkowo systematyczna jazda na zużytym oleju może prowadzić do wygięcia, a nawet połamania zaworu, który z kolei może się przyczynić do nieszczelności komory spalania.

Należy zatem pamiętać o regularnej wymianie oleju, aby uniknąć dodatkowych, wysokich kosztów napraw.

Dodaj komentarz