Klimatyzacja samochodowa zapewnia komfort i bezpieczeństwo, dlatego warto pamiętać o jej regularnym serwisowaniu, minimum dwa razy w roku. Serwisowanie klimatyzacji polega przede wszystkim na sprawdzeniu szczelności układu oraz napełnieniu czynnikiem. Dodatkowo, warto wykonać także ozonowanie samochodu (popularne odgrzybianie). Jak konkretnie dbać o klimatyzację i jak poradzić sobie z jej awariami? Dowiedz się więcej, w czym konkretnie może pomóc serwis klimatyzacji.
Napełnianie klimatyzacji i najczęstsze usterki – nieszczelność, zepsuty kompresor itd.
Klimatyzacja może działać niewłaściwie np. w wyniku rozszczelnienia układu. W takiej sytuacji wykonuje się test szczelności klimatyzacji, który sprawdza, gdzie znajdują się wycieki. Uszkodzenie może również dotyczyć sprężarki i wtedy dodatkowo do ceny usługi trzeba doliczyć koszt jej wymiany. Ponadto, niepoprawnie działająca klimatyzacja samochodowa może być wynikiem np. zużytych uszczelniaczy kompresora. Do innych, częstych usterek można zaliczyć także awarie panelu lub mechanizmu sterującego klapkami. Dodatkowo, co warto podkreślić, to do serwisu warto udać się nie tylko w momencie awarii. Regularne przeglądy, w tym systematyczna wymiana filtra kabinowego oraz napełnianie klimatyzacji, zapewniają poprawne działanie układu – tylko wtedy klimatyzacja zapewni komfort i bezpieczeństwo. Tym samym odwiedzając serwis i wykonując podstawowy przegląd klimatyzacji można zauważyć, że w jego trakcie specjaliści podłączają urządzenie diagnostyczne, które odssysa stary czynnik chłodzący. W przypadku, gdy wartość jest niższa niż nominalna, wykonuje się test szczelności – po znalezieniu miejsca wycieku, lutuje się je. Gdy czynnik jest odessany, można wykonać napełnianie klimatyzacji.
Klimatyzacja samochodowa: Nabicie klimatyzacji, ozonowanie i inne usługi
Nabicie klimatyzacji to powolny proces – po postawieniu butli do góry nogami, odkręca się lekko manometry i stopniowo uzupełnia czynnik. Do niedawna wykorzystywany był tylko czynnik chłodniczy r134a, jednak od 2018 roku, wprowadzony na rynek także jego bardziej ekologiczny, jednak droższy odpowiednik – hfo-1234yf. Po napełnieniu klimatyzacji, warto również zdecydować się na ozonowanie samochodu, które pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, a także grzybów i pleśni, które go wywołują. Aby wykonać odgrzybianie należy użyć ozonatora, który umieszczany jest na siedzeniu pasażera lub podłodze z przodu samochodu i w trakcie 15-30 minut rozpyla ozon, który dociera do najmniejszych zakamarków samochodu. Tym sposobem można szybko i skutecznie usunąć roztocza, bakterie, grzyby, alergeny itp. Następnie, po tych czynnościach, profesjonalny serwis klimatyzacji (np. AUTO GAZ z Katowic) weryfikuje poprawność działania układu klimatyzacji oraz wszystkich jego elementów. W razie potrzeby może zostać wymieniony także filtr przeciwpyłkowy.