Welcome to Our Website

Zwrot samochodu z wypożyczalni. Reguły postępowania

Okazuje się, że cała procedura zwrotu samochodu do wypożyczalni nie jest zbyt skomplikowana. Warto jednak wiedzieć o pewnych niuansach, które są zapisane w regulaminach firm zajmujących się wynajmem pojazdów. Dzięki temu można uniknąć kłopotów oraz załatwić wszystko szybko i sprawnie. Jakie są zatem reguły postępowania podczas zwrotu samochodu z wypożyczalni?

Oddanie samochodu w miejscu wypożyczenia

Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie samochodu w tym samym miejscu, z którego się go zabrało. Taką opcję znajdziemy przykładowo w wypożyczalni samochodów Abacus. Niektóre firmy dopuszczają również zwrot pojazdu do innej filii. Są też wypożyczalnie, które umożliwiają oddanie auta w wybranym miejscu, ale wiąże się to oczywiście z dodatkową opłatą. Ponadto taką chęć należy zgłosić odpowiednio wcześniej, najlepiej w czasie odbierania samochodu z wypożyczalni. Pojazd można oddać w godzinach pracy danej firmy. Czasem możliwe jest to również poza godzinami pracy wypożyczalni, ale i w tym przypadku może się to wiązać z obowiązkiem uiszczenia dodatkowej opłaty.

Jak uniknąć opłaty za czyszczenie samochodu?

Samochód powinien być ponadto oddany w takim stanie, w jakim go odebrano. Dlatego jeśli w czasie użytkowania doszło do jego zabrudzenia, należy go oczywiście wyczyścić. Niektóre firmy pobierają dodatkową opłatę za sprzątanie i czyszczenie auta. Tańszym rozwiązaniem jest więc wizyta w auto-myjni. Podobnie jest w przypadku tankowania. Klient wyjeżdża z wypożyczalni samochodów z pełnym bakiem i tak powinien również wrócić. Gdy auto nie jest zatankowane, do rachunku doliczana jest odpowiednia kwota. Warto mieć przy tym na uwadze fakt, że ceny paliwa tankowanego przez wypożyczalnie nie są cenami rynkowymi, ale ryczałtem.

Kaucja za wynajem samochodu

Niemal każda wypożyczalnia aut podczas wynajmu samochodu blokuje na koncie klienta pieniądze z tytułu kaucji. Są one zwracane, gdy pojazd wraca do wypożyczalni w takim samym stanie, w jakim go odebrano. W przypadku jego uszkodzenia, zabrudzenia itd. pieniądze z kaucji są przeznaczone na poczet przywrócenia auta do poprzedniego stanu. Warto więc pojazd dokładnie obejrzeć przed podjęciem decyzji o jego wynajmie. Jeśli widoczne są na nim rysy czy zadrapania, dobrze jest to od razu zgłosić pracownikowi wypożyczalni. Również i przy oddawaniu samochodu, należy go odkładnie obejrzeć. W razie potrzeby można zrobić kilka dodatkowych fotografii. Stanowić one mogą ewentualny dowód w sytuacji, gdy dojdzie do konfliktu podczas oddawania pojazdu.

Dodaj komentarz